Legoland okiem Gorlaka

Niegdyś były spełnieniem dziecięcych marzeń, dziś inspirują artystów i są tematem poważnego, dojrzałego malarstwa. Coraz więcej ludzi dostrzega w klockach Lego symboliczne odbicie przeciętnego człowieka i jego ponadprzeciętnych problemów codziennego życia.

 

Właśnie ta prosta, a zarazem wymowna metafora jest tematem wystawy, która ma skłonić widzów do głębokiej refleksji nad niebezpieczeństwami płynącymi ze strony nowoczesnego świata. Choć klocki mogą kojarzyć się z czymś błahym i banalnym, Gorlak w swych obrazach wyraża zaniepokojenie kierunkiem rozwoju społeczeństwa, nacechowanego szaleńczą pogonią za zyskiem i wypaczeniem znaczenia pojedynczej jednostki.

 

Artysta tworzy dojrzałe malarstwo, które –  jak sam to określa – jest najwłaściwszym sposobem na wypowiedzenie się na temat otaczającego nas świata. Na wystawie BIO ARMY LEGO – Pictura Melancholica widz może spodziewać się surrealistycznych obrazów, będących każdorazowo wypadkową doświadczeń i obserwacji zebranych przez malarza.

 

Zbigniew Gorlak to artysta urodzony w Sopocie i od lat związany z Wydziałem Grafiki ASP w Gdańsku. Jego prace wystawiano w galeriach i muzeach w Polsce i zagranicą. Ponadto są one także częścią wielkiej kolekcji w duńskim Billund, gdzie swą siedzibę ma fabryka klocków Lego. Oprócz malarstwa Gorlak uprawia również serigrafię, linoryt oraz litografię.

 

Wszyscy, którzy skłonni są zapoznać się z prostotą klocków Lego, poprzez które artysta ukazuje skomplikowaną codzienność, nasyconą surrealizmem, powinni pojawić się w czwartek 13 marca w Galerii Pionova na ulicy Olejarnej 2 w Gdańsku. Początek wernisażu zaplanowany jest na godzinę 18:00, natomiast wystawę będzie można oglądać do 18 kwietnia.

 


Jakiś Chłopak

 


 

 

Foto: https://www.facebook.com/galeria.pionova

Projekt i wykonanie: Mehowmy