To duże przedsięwzięcie: 117 muzyków, z siedmiu krajów i w dodatku prawie każdy gra na innym instrumencie, ale takie jest przecież założenie orkiestry, kulturalnej orkiestry.
Projekt „I, Culture Orchestra” to podstawa programu kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie UE. Do Orkiestry zostały przeprowadzone castingi, podczas, których wybrano muzyków, którzy będą pracować pod kierunkiem najwybitniejszych wykładowców z czołowych zespołów orkiestrowych Europy Zachodniej, takich jak London Symphony Orchestra, Opera de Lyon, Philharmonia Orchestra i City of Birmingham Symphony Orchestra. Będzie to największe w dotychczasowej historii Europy spotkanie młodych muzycznych talentów ze Wschodu z doświadczonymi w grze orkiestrowej muzykami Zachodu. Ma to zapewnić wysoki poziom, porównywalny z najlepszymi orkiestrami tego typu w Europie.
Oprócz wspierania młodych talentów ze wschodu, Orkiestra, ma jeszcze jeden cel, chce pokazać, jak kultura wschodu wpływa na kulturę zachodu i jak razem tworzą Europę.
Orkiestra w celu wewnętrznej integracji pojawi się w Gdańsku w dniach: 30 lipca – 5 września 2011 r. w tym czasie przewidziane są próby, nagrania oraz koncerty.
Podczas rezydencji Orkiestry w Gdańsku Regionalne Centrum Wolontariatu, poszukuje wolontariuszy, którzy wsparliby organizacyjnie całe przedsięwzięcie. Jak mówi Joanna Małysz, koordynatorka wolontariuszy na projekt I, Culture Orchestra – Poszukujemy wolontariuszy powyżej 17 roku życia, znających język rosyjski lub ukraiński oraz na poziomie podstawowym angielski, którzy wesprą projekt. Wolontariusze będą towarzyszyli członkom orkiestry w czasie prób w Akademii Muzycznej (w roli tłumacza) oraz będą udzielać informacji o mieście, połączeniach komunikacyjnych i wydarzeniach kulturalnych.
Dla wszystkich uczących się języka rosyjskiego to świetna okazja do praktyki, a także do poznania nowych ludzi i tak bogatych kultur aż siedmiu krajów Europy Wschodniej.