5 czerwca Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Kiermasz Kultury, czyli dzień z literaturą, architekturą, miejskim ogrodnictwem, warsztatami dla dzieci i dorosłych.
Ruta Urban Garden pokaże jak zrobić ogród na balkonie, Barbara Piórkowska jak twórczo czytać i pisać, a popołudniu spotkanie z Grzegorzem Piątkiem z Centrum Architektury i rozmowa o książce Ebenezera Howarda „Miasta – ogrody jutra”.
godz. 12:00 – 14:00 | Warsztaty dla dzieci „Przestrzeń spotkania” prowadząca: Agnieszka Kurkowska. Kto i co lub kogo spotyka w przestrzeni? Czy można spotkać się też z budynkiem i co z takiego spotkania mogłoby wyniknąć? Co może wyniknąć ze spotkania nieznajomych osób? Czy lubisz poznawać nowych ludzi? W jakich miejscach? Dzieci razem z prowadzącą odpowiedzą na te pytania i zaprojektują tekturowe makiety „przestrzeni spotkania”. Wstęp wolny. Zapisy: sien@ikm.gda.pl. Cykl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 9-12 lat.
godz. 14.00 – 16.00 | Stwórz ogród na balkonie z Ruta Urban Garden (warsztaty dla dzieci i dorosłych). Wstęp 12,30 zł. Lista pękła w szwach, obowiązuje lista rezerwowa, wpisy na: sien@ikm.gda.pl.
godz. 15.00 – 18.00 | Czytnik dla pieszych i zmotoryzowanych. Warsztat lektury miejskiej (warsztaty dla osób dorosłych) prowadząca Barbara Piórkowska, pisarka. Bezkrwawe łowiectwo i myślistwo miejskie – podążanie tropami, odkrywanie śladów na słownej ściółce ulic – ten warsztat będzie o tym. Nowa forma zajęć z twórczego czytania/pisania, a jednocześnie coś, co ruszy nie tylko intelekt, ale i instynkt. Warsztat będzie pomocny wszystkim osobom piszącym lub chcącym coś napisać – przyniesie pomysły na formę przewodnika, prozę, ale też wpis na blogu. Warsztat jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny. Zapisy: http://czytnikmiejski.evenea.pl/
godz. 18.30 | Spotkanie o książce „Miasta-ogrody jutra” z Grzegorzem Piątkiem (Centrum Architektury). W 1898 roku nieznany nikomu szeregowy brytyjski stenograf Ebenezer Howard opublikował książkę, która radykalnie zmieniła sposób myślenia o mieście i wsi. Wysuwając koncepcję „miasta-ogrodu” zamierzał zmienić bieg cywilizacji i zachęcić ludzkość do zakładania nowych ośrodków miejskich, których organizacja umożliwiałaby funkcjonowanie w harmonii z przyrodą, w społeczności zaangażowanej na rzecz wspólnego dobra, przy całkowitym przebudowaniu relacji społecznych i stosunków własności. Wielka popularność jego koncepcji przyczyniła się jeszcze na początku XX wieku do powstania dwóch miast-ogrodów w Wielkiej Brytanii (Letchworth i Welwyn), Niemczech czy USA oraz wielu inspirowanych nimi dzielnic większych miast, w tym Warszawy.