Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie wszystkich pomorskich wolontariuszy, organizatorów i koordynatorów wolontariatu oraz wszystkich mieszkańców Pomorza zainteresowanych tematyką wolontariatu!
30 października spotykamy się
w Muzeum II Wojny Światowej
na IV edycji Pomorskiego Forum Wolontariatu!
BĄDŹCIE Z NAMI!
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej zapraszają na
IV POMORSKIE FORUM WOLONTARIATU
Wydarzenie odbędzie się 30 października 2024 r.
w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej.
O POMORSKIM FORUM WOLONTARIATU
Pomorskie Forum Wolontariatu to regionalne spotkanie w tematyce wolontariatu, na które zapraszamy wolontariuszy, organizatorów i koordynatorów wolontariatu oraz wszystkich mieszkańców Pomorza zainteresowanych tematyką wolontariatu!
Idea Forum zrodziła się z potrzeby stworzenia w naszym województwie przestrzeni, która umożliwia zainteresowanym dzielenie się wiedzą i doświadczeniami oraz czerpanie z dobrych wzorców i praktyk wolontariatu. To również okazja do wymiany myśli, refleksji i dyskusji o kierunkach rozwoju tej gałęzi sektora pozarządowego w województwie pomorskim. Chcemy wspólnie pochylać się nad ważnymi aspektami wolontariatu. A wszystko po to, by poszukiwać nici współpracy i narzędzi na rzecz tworzenia i optymalizowania warunków, które będą wspierać mieszkańców Pomorza w zaangażowaniu społecznym o charakterze wolontariatu.
Nie zapominajmy, że Forum to również jedyne takie miejsce spotkania i sieciowania praktyków i sympatyków wolontariatu z całego Pomorza!
Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie rola koordynatora wolontariatu oraz potencjał i perspektywy rozwoju wolontariatu, m.in. w nawiązaniu do działań zainicjowanych przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w zakresie weryfikacji ustawowych zapisów dot. wolontariatu i przygotowania nowych rozwiązań wspierających jego rozwój w Polsce.
CO CZEKA NA UCZESTNIKÓW?
W programie na uczestników czekają debata, panele dyskusyjne i przestrzeń wymiany z aktywnym udziałem i zaangażowaniem uczestników wydarzenia. Wspólnie z uczestnikami będziemy dyskutować i zastanawiać się nad współczesną rolą wolontariatu i zapleczem, jakie jest nam niezbędne (nie tylko w III sektorze) dla tworzenia korzystnych warunków do jego optymalnego funkcjonowania i rozwoju (w tym nad rolą koordynatora wolontariatu).
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W FORUM?
Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych, a w szczególności pomorskich wolontariuszy i organizatorów wolontariatu: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, placówki kulturalne, szkolne koła wolontariatu, a także wszystkich mieszkańców Pomorza działających społecznie w grupach nieformalnych, na rzecz dobra wspólnego czy po prostu zainteresowanych tematyką wolontariatu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja.
Dokonanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do uczestnictwa – prosimy o oczekiwanie na potwierdzenie przez organizatorów możliwości udziału w Forum, co wynika z limitowanej liczby miejsc.
W PROGRAMIE:
DEBATA „WOLONTARIAT PRZYSZŁOŚCI”
Przewodnim motywem tegorocznej debaty jest potencjał i perspektywy rozwoju wolontariatu, m.in. w nawiązaniu do działań zainicjowanych przez Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w zakresie weryfikacji ustawowych zapisów dotyczących wolontariatu i przygotowania nowych rozwiązań wspierających jego rozwój w Polsce.
Będziemy podróżować w przeszłość, reflektując dotychczasowy dorobek i doświadczenia wolontariatu. Punktem wyjścia będzie refleksja nad tym, jak wolontariat zmieniał się na przestrzeni lat oraz nad jego współczesną rolą. Podejmiemy próbę analizy barier, z którymi mierzy się wolontariat, a także identyfikacji trendów i wyzwań, które niesie przyszłość.
Uczestników Forum zabierzemy też w podróż w przyszłość, zastanawiając się, jaki ma być wolontariat za 5, 10 i więcej lat? Zaproszeni gości pochylą się nad zmianami i zapleczem, jakie są nam niezbędne (nie tylko w III sektorze) dla zapewnienia stabilnych warunków wspierających optymalne funkcjonowanie i rozwój wolontariatu w różnych przestrzenia życia społecznego.
Moderatorka: Justyna Ochędzan (Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych)
W debacie udział wezmą: Monika Chabior (UMG), Ewa Kluszczyńska (Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych), Agnieszka Lissowska-Lewkowicz (Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu), Małgorzata Misztela (Biuro Programu Korpusu Solidarności), Piotr Stec (Rada NIW-CRSO, doradca Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego), Jakub Wygnański (Fundacja Stocznia)
PANEL DYSKUSYJNY „MAPA DROGOWA WOLONTARIATU PRZYSZŁOŚCI”
Panel ten stanowić będzie kontynuację dyskusji rozpoczętej podczas debaty, przy czym do zabrania głosu i wyrażenia swoich przemyśleń, sugestii i pomysłów zaprosimy również uczestników Forum. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania najlepszych dróg rozwoju dla wolontariatu w Gdańsku, Trójmieście, na Pomorzu i w Polsce.
Porozmawiajmy wspólnie o kierunkach rozwoju wolontariatu i o potrzebnych zmianach. Poszukajmy razem rozwiązań, które pomogą nam budować trwałe struktury wsparcia dla wolontariatu. Porozmawiajmy międzysektorowo o tym, jak możemy współpracować, aby umożliwić optymalne wykorzystanie potencjału wolontariatu dla efektywnego reagowania na zmieniające się potrzeby społeczne.
Zapraszamy serdecznie do udziału wszystkich, którzy chcieliby „dołożyć swój puzzel do wspólnej układanki” i podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami jak budować i wzmacniać zasoby wolontariackie.
Moderator Adam Niemkiewicz, Stowarzyszenie Morena
Paneliści: Ewa Kosiedowska (Regionalne Centrum Wolontariatu w Słupsku), Ewa Patyk (Gdańska Rada Rozwoju Wolontariatu), Tomasz Keler (Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Pomorska Sieć COP)
PANEL DYSKUSYJNY „KOORDYNATOR WOLONTARIATU XXI WIEKU”
Podczas rozważań o przyszłości wolontariatu nie może zabraknąć refleksji nad rolą i potrzebami koordynatorów wolontariatu, bo wiadomo, że bez nich nie działa!
Zapraszamy zatem do wspólnej rozmowy o tym, jakich koordynatorów wolontariatu potrzebują wolontariusze i współczesne organizacje pozarządowe. Podejmiemy też próbę zmapowania rozwiązań, narzędzi i zasobów, jakich potrzebują koordynatorzy, organizacje pozarządowe i inne podmioty współpracujące z wolontariuszami, aby tworzyć stabilne warunki dla optymalnego funkcjonowania i rozwoju współpracy w zakresie wolontariatu.
Moderator Agnieszka Lissowska-Lewkowicz, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu
Paneliści: Beata Ptasińska (SP 59 w Gdańsku), Bartłomiej Engelbrecht (Fundacja Dla Was), Dawid Jastrzębski (Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku)
ZGŁOSZENIA UDZIAŁU:
WYDARZENIE WSPIERAJĄ:
Działanie realizowane w ramach zadania publicznego pn. „Korpus Solidarności 2024-2026” finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030” oraz przy wsparciu Miasta Gdańsk.
PATRON HONOROWY:
Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Pomorskiego
PATRONI MEDIALNI:
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym ngo.pl
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym gdansk.pl
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym Radio Gdańsk
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami:
ks@wolontariatgdansk.pl
58 772 42 21