GD@ŃSKwifi – już 72 hot-spoty dostępne

W środę podpisano protokół odbioru, a od czwartku, 15 grudnia dostępne są wszystkie 72 obszary zasięgu. Zlokalizowane są one w strefie kibica UEFA EURO 2012, miejscach atrakcyjnych turystycznie, parkach, okolicach plaż miejskich, komunikacyjnych węzłach przesiadkowych i w okolicach uczelni.


Jak korzystać?

To bardzo proste! Wystarczy znaleźć się w zasięgu sygnału, a następnie po wyborze właściwej sieci – zaakceptować regulamin:http://www.gdansk.pl/gospodarka,936,20451.html Hot-spoty są dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Listę dostępnych hot-spotów i mapę ich zasięgu można zobaczyć na stronie: www.gdanskwifi.pl Maksymalna przepływność łączy dla poszczególnych Hot-spotów sieci GD@ŃSKwifi dla wysyłania jak i odbierania danych nie może być wyższa niż 512 kbit/s. Łączny czas trwania połączenia nie będzie większy niż 60 minut w trakcie pojedynczej sesji.

W skład GD@ŃSKwifi wchodzą:
– 72 obszary bezprzewodowego dostępu do Internetu (hot-spot), w standardzie Wi-Fi  IEEE 802.11n™-2009;

– Zabezpieczenia blokujące dostęp do stron Internetowych zawierających szkodliwe oprogramowanie, niebezpieczne i zabronione treści,
– Kontekstowa i przestrzennie lokalizowana strona startowa wyświetlana na urządzeniach dostępowych,
– Portal informacyjny www.gdanskwifi.pl z interaktywną mapą zasięgu hot-spotów,
– Usługi wsparcia telefonicznego dla użytkowników, infolinia 801-000-250.

O Gdańsk WiFi
Sieć hot-spotów GD@ŃSKwifi udostępnia bezprzewodowy, bezpłatny Internet w przestrzeni miejskiej. Dedykowana jest dla wszystkich potrzebujących dostępu do zasobów informacyjnych Gminy Miasta Gdańsk publikowanych w Internecie (np. portale gdansk.pl, gdansk4u.pl, usługi zakup biletu metropolitalnego, interaktywny plan Gdańska, zgłoszenie działalności gospodarczej). Umożliwia także bezpieczny dostęp do publicznej sieci Internet dla turystów, mieszkańców, studentów, kibiców, gości imprez kulturalnych.
Wyposażona jest w mechanizmy pozwalające na wprowadzenie ograniczeń technicznych m.in. na maksymalną szybkość transmisji i czas trwania pojedynczej sesji w celu realizacji zasad proporcjonalności i niedyskryminacji w dostępie do informacji i usług dostępnych w Internecie. Przy planowaniu założeń funkcjonalnych przewidziana została możliwość wydzielenia pewnych zasobów sieci dla umożliwienia specyficznego dostępu do Internetu dla wolontariuszy i organizatorów miejskich przedsięwzięć i innych innowacyjnych wydarzeń. Założenia funkcjonalne były konsultowane z członkami Pomorskiego Klastra ICT.

Decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, samorząd terytorialny może świadczyć usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów i uzyskaniu zgody Prezesa UKE.
W dniu 16 listopada 2011 r. Prezes UKE wydał decyzję dla Gminy Miasta Gdańska wyrażającą zgodę na świadczenie usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat za pomocą publicznie dostępnych hotspotów.

 

 

Dariusz Wołodźko

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

 

 

Źródło: http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,20522.html

Projekt i wykonanie: Mehowmy