Gdańska Rada Senioralna coraz bliżej

Spotkania, rozmowy i konsultacje w sprawie Gdańskiej Rady Senioralnej potrwają do 8 czerwca.

– Chętni mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały w sprawie powołania senioralnej rady. Należy je przekazywać na piśmie lub drogą elektroniczną na adres Biura Rady Miasta. Można również wypełnić ogólnodostępną ankietę, umieszczoną na stronie www.gdansk.pl – wylicza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. – Poza tym w każdym okręgu wyborczym odbędzie się minimum jedno spotkanie. Dyskusje koordynują również organizacje pozarządowe, zajmujące się tematyką senioralną.
W skład Rady wejdzie 30 gdańszczanek i gdańszczan, którzy ukończyli 60 lat oraz 4 przedstawicieli organizacji pozarządowych. W każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie 5 radnych senioralnych. Wyjątkiem jest okręg nr 5 – tam wyłonionych zostanie 6 radnych oraz okręg nr 1, gdzie wybranych zostanie 4 radnych.

– Rada ma być ciałem doradczym, który będzie nam wskazywał kierunki polityki senioralnej w naszym mieście. Warto podkreślić, że to inicjatywa oddolna. Platforma Obywatelska odpowiedziała w ten sposób na apel najstarszych mieszkańców Gdańska – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska. – Mamy nadzieję, że jeszcze w czerwcu zostanie przegłosowana uchwała w tej sprawie.

„Srebrni radni” mają m. in. zapobiegać i przełamywać marginalizację czy dyskryminację seniorów oraz budować autorytet najstarszych mieszkańców. Będą też wspierać ich aktywność, zajmą się profilaktyką i promocją zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijaniem form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieraniem różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Skupią się także na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan.

Kandydatów na radnych będą mogły zgłaszać organizacje pozarządowe mające w statucie wpisane działania na rzecz seniorów, kluby seniora (jeśli nie działają przy organizacji pozarządowej lub działają przy innym podmiocie prawnym niż NGO), rady dzielnic, minimum trzech radnych Miasta Gdańska z danego obwodu wyborczego oraz grupa inicjatywna min. 50 mieszkańców danego obwodu wyborczego.

– Chcemy, aby wybory do Rady były okazją do dyskusji, podsumowań i analiz tego, czego potrzebują seniorzy w naszym mieście, ale przede wszystkim mają być „pospolitym ruszeniem” i włączać w proces jak największą liczbę „srebrnych gdańszczanek i gdańszczan”. Praca w Radzie ma być prestiżem i oznaczać faktyczne reprezentowanie interesów naszych seniorów – podkreśla Piotr Kowalczuk. – Seniorzy to ważna grupa społeczna. Ponad 120 tys. gdańszczan to osoby po 60 roku życia. Nasi mieszkańcy są długowieczni. Prawie pięćdziesięciu świętowanie setnych urodzin ma już za sobą.

Więcej informacji i harmonogram spotkań można znaleźć tutaj: http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Gdanska-Rada-Senioralna-coraz-blizej,a,113633

 

Projekt i wykonanie: Mehowmy