Już wkrótce (we wrześniu i listopadzie br.) w Gdańsku pojawią się całkiem nowe tereny rekreacyjne i wypoczynkowe. Nowe zielone punkty na mapie Gdańska to efekt realizacji projektów zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Mieszkańcy Wrzeszcza zyskają wkrótce cztery nowe miejsca o takim charakterze. Pierwsze z nich to teren w rejonie ul. Podleśnej (tzw. Podleśna Polana), gdzie kontynuowana jest rozbudowa terenu rekreacyjnego. Na Polanie wykonany zostanie m.in. plac gier ruchowych, pojawią się ścieżki żwirowe, ławki i kosze na śmieci, a także nowy plac zabaw dla dzieci starszych. Wykonane zostanie również odwodnienie. Zakończenie robót w tym miejscu przewidziane jest na koniec listopada.
Drugie miejsce we Wrzeszczu to plac sportów miejskich, czyli kompleks zawierający urządzenia do ćwiczeń (parkour, streetworkaut, cross fit), który powstanie w miejscu dawnego baraku w rejonie skrzyżowania al. Hallera i ul. Okrzei. Roboty budowlane trwają od połowy lipca, a kompleks ma być gotowy do końca września.
Kolejnym rewaloryzowanym terenem jest plac przy ul. Baczyńskiego i Bohomolca, który również ma zyskać nowy wygląd z końcem września. Co się tu pojawi? Teren zostanie wyrównany, zyska również zupełnie nowe urządzenia do zabaw dla dzieci. Na placu pojawią się też miejsca dedykowane grom zespołowym.
Czwarte miejsce we Wrzeszczu to teren przy ul. Podkarpackiej, gdzie pojawią się urządzenia do ćwiczeń fitness, ławki i śmietniki.
Nieco dłużej, bo do końca listopada czekać trzeba będzie na zielony kompleks rekreacyjno-sportowy przy ul. Świętej Barbary. Miejsce to służyć ma osobom w różnym wieku – mieszkańcom, ale też turystom. Projekt zakłada wykonanie wielofunkcyjnego boiska o sztucznej nawierzchni wraz z wyposażeniem sportowo-technicznym, montaż małego placu zabaw dla dzieci oraz stołów pinpongowych, stolików do gier i ławek. Przybędzie również zieleni.
Kolejne nowe miejsce aktywnego wypoczynku to Dzielnicowy Park Rekreacyjno-Wypoczynkowy w dzielnicy Stogi. W przyszłości park ma być podzielony na poszczególne strefy rekreacji dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 realizowany jest I etap projektu, czyli strefa rekreacji ruchowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, obejmująca m.in. ściankę do squasha na cztery stanowiska. boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej wraz z ogrodzeniem, dojścia do boiska do strony projektowanego parkingu. Przetarg na realizację tego etapu inwestycji został ogłoszony w sierpniu, a zadanie musi zostać zakończone jeszcze w bieżącym roku.
Dwa kolejne miejsca są dobrze znane większości gdańszczan. To Park Oruński i okolice wzgórza Pachołek w Oliwie. Malowniczy park na Oruni, który urodą śmiało może konkurować z Parkiem Oliwskim, zyskał właśnie dodatkowy walor – zwłaszcza w oczach najmłodszych gości. Jest to zespół placów zabaw dla dzieci w różnym wieku – od najmłodszych szkrabów, po aktywnych nastolatków. Sam plac był przygotowany już w ubiegłym roku, z końcem sierpnia zyska jednak najważniejszy element, czyli urządzenia do zabaw i ćwiczeń.
Z kolei projekt Nowy Pachołek 2.0 to kontynuacja zrealizowanego w ramach zeszłorocznego BO zadania, którego celem było przywrócenie dawnej świetności oliwskiego Pachołka. Przypomnijmy: w ramach pierwszego etapu zrewitalizowane zostały schody od strony ul. Spacerowej. Pod koniec lipca 2015 roku DRMG ogłosiła przetarg na zagospodarowanie terenu przy Stawie nr 8 na Potoku Oliwskim. Prace obejmować będą m.in. stworzenie ścieżek i chodników, wykonanie schodów, montaż ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Wykonawca na realizację zaania będzie miał czas do końca listopada 2015.
Warto przypomnieć, że inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego realizuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Koszt wszystkich projektów BO 2015 związanych z modernizacją i tworzeniem nowych terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych to 2 695 000 zł.