Forum Wolontariatu Szkolnego to wydarzenie skierowane do nauczycieli, opiekunów i sympatyków szkolnych kół wolontariatu oraz uczniów.
Spotkajmy się, poznajmy i wspólnie pomówmy o wolontariacie w szkole.
Chcemy, aby to jednodniowe wydarzenie – tak jak poprzednia edycja – wypełnione było dyskusją, pomysłami i wymianą dobrych praktyk.
Zaproszenie kierujemy do osób, które mają doświadczenia w wolontariacie, jak i do tych, którzy dopiero zaczynają tę przygodę.
Przygotowaliśmy dla Państwa równoległe zajęcia i warsztaty dla nauczycieli, uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zachęcamy do rejestracji już teraz. Liczba miejsc jest ograniczona.
Zależy nam na integracji środowiska nauczycieli skupionych wokół szeroko pojętego wolontariatu (akcyjny, sportowy, charytatywny, Caritas, Hospicjum, harcerstwo, PCK i wiele innych).
Porozmawiamy o potrzebach i wyzwaniach w pracy nauczyciela/opiekuna szkolnego wolontariatu.
PROGRAM FORUM WOLONTARIATU SZKOLNEGO
PRELEGENCI
Koordynator wolontariatu w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował jako konsultant w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct-Gdańsk, współpracował przy największej sieci regionalnej punktów informacji młodzieżowej Eurodesk Pomorze. Promowanie aktywności obywatelskiej i mobilności młodzieży to jego pasja. Były koordynator Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego i opiekun Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego. Odbył wolontariat zagraniczny na Słowacji. Na co dzień koordynuje program wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności, rozwija wolontariat w szkołach oraz pełni funkcję koordynatora wolontariatu zagranicznego.
Specjalistka do spraw edukacji przedsiębiorczej w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER z wykształcenia pedagog. Realizuje projekty wspierające młodzież w rozwoju ich kompetencji i umiejętności. Inicjatorka i mentorka Młodzieżowej Rady w Gdańskim Inkubatorze Starter. Wcześniej wieloletni koordynator projektów w Regionalnym Centrum Wolontariatu, realizowała m.in. takie projekty jak Wolontariat w ECS, Fundusz Senioralny, czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.
Mgr zarządzania i marketingu, członkini zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”. Od ponad 25 lat aktywnie związana z III sektorem i wspieraniem NGO i inicjatyw obywatelskich. Posiada 20-letnie doświadczenie w koordynacji programów społecznych. Współtrenerka lekcji obywatelskich dla młodzieży od 2015 r. Koordynatorka i trenerka Regionalnego Konkursu Równać Szanse (2016-2020). Certyfikowana edukatorka programu Aflatoun. Asesorka i tutorka modelu LeverBasic. Współautorka raportów z realizacji projektów „Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu” i „Aktywne Szkolne Kluby Wolontariatu” oraz modelu rozwijania kompetencji społecznych przez wolontariat. Animatorka w Pracowni Dobra Wspólnego, w programie Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Specjalista do spraw projektów oraz koordynator wolontariatu w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Wiceprzewodniczący Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych IX KADENCJI 2019-2022. W RCWG realizuje projekty, które mają za zadanie zwiększenie zaangażowania społecznego mieszkanek i mieszkańców Gdańska w działania wolontariackie, m.in. w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.
Doświadczona trenerka i badaczka – absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Informatyki Gospodarczej na UW. W Narodowym Instytucie Wolności pracuje 3 lata. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją o i dla wolontariatu w Biurze Programu Korpus Solidarności. Od 25 lat związana jest zawodowo z sektorem pozarządowym. Jako praktyk partycypacji, zajmowała się dialogiem społecznym oraz aktywizacja społeczną na obszarach wiejskich. Współpracowała między innymi z organizacjami: Fundacja Pole Dialogu, Krakowska Mistia, Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej, Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich oraz z Centrum Wyzwań Społecznych na UW.
Mama dwójki dzieci, pielęgniarka i prezeska Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Bardzo lubi swoją pracę oraz wolontariat, o czym opowie podczas Forum Wolontariatu Szkolnego.
Przewodnicząca Komisji Edukacji Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Członkini fundacji RÓWNiE. Mentorka w Zwolnionych z Teorii oraz współzałożycielka ciałopozytywnego projektu „Poznaj się”.
Aktywistka i wolontariuszka Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Członkini Parlamentu Uczniowskiego 39. kadencji w IIILO Gdańsku, organizacji „Równie” i projektu „Poznaj się” oraz przewodnicząca szkolnej grupy Amnesty International.
Nauczycielka języka polskiego, wychowawczyni i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku. Koordynator projektów czytelniczych i pomocowych.
Nauczyciel wspomagający, terapeuta pedagogiczny i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku. Koordynator projektów ekologicznych, miłośnik roślin doniczkowych.
Członkini Młodzieżowej Rady Startera. Młodzieżowa Rada Startera to niezależna grupa trójmiejskich licealistów, którzy zajmują się wymyślaniem i realizacją projektów o tematyce edukacyjno – biznesowej dla młodzieży przy Inkubatorze Starter. Poprzez swoje działania MRS chce rozwijać kompetencje i zainteresowania młodych ludzi, wskazywać nowe możliwości i wspierać ich mocne strony.