Dzisiaj, 12 września, swoje dziesiąte urodziny obchodzi ogólnopolska organizacja „Kampania Przeciw Homofobii”.
Jej członkowie działają w całej Polsce, zorganizowani są w lokalne grupy w większych miastach. Poza tym wszędzie, nawet tam gdzie nie sięga ich działalność, mogą tworzyć się grupy wolontariuszy, którzy działają pod sztandarem KPH. Zajmują się głównie przeciwdziałaniem dyskryminacji gejów, lesbijek, osób biseksualnych i trans. Ich działania obejmują także walkę z szerzej pojętą dyskryminacją – ludzi starszych, kobiet, osób niepełnosprawnych, innego wyznania, koloru skóry itd. Świętować będą w Warszawie, w klubie Toro. – W Trójmieście żadnej imprezy urodzinowej nie planujemy. W związku z okresem powakacyjnym wszystkie akcje dopiero się zaczynają – wyznaje Bartosz Karcz, koordynator grupy trójmiejskiej.
Istnieją od 2001 roku. Ich praca jest niejednokrotnie żmudna, trudna i często niezrozumiana. Ich zadaniem jest organizowanie kampanii, imprez, debat, spotkań edukacyjnych dla studentów i nauczycieli i wielu innych wydarzeń. Udzielają pomocy psychologicznej dyskryminowanym i ich bliskim. Zajmują się problemem HIV i AIDS. We wszystkim co robią, chodzi o pokazanie, że każdy jest równy i należą mu się te same prawa co innym. Ciężko zliczyć sprawy, którymi zajmuje się KPH – przede wszystkim pomaganiem innym.
Ich pomysły i hasła często szokują otwartością. Najbardziej znana akcja KPH nosiła nazwę „Niech Nas Zobaczą”. Zorganizowana została w 2003 roku i była pierwszą kampanią w Polsce, która poruszała problemy osób homoseksualnych. Jej celem było pokazanie ludziom, że geje i lesbijki są tacy jak inni. Sfotografowano trzydzieści par homoseksualnych, a ich zdjęcia pojawiły się na billboardy w największych miastach Polski. Na temat tej kampanii dyskutowano w mediach jeszcze przez kilka następnych miesięcy. Inna głośna akcja rozgrywała się pod hasłem „Co się gapisz pedale? Co się gapisz lesbo?”. Chodziło w niej o to, aby naświetlić wulgarność języka polityków, kiedy mówili o ludziach homoseksualnych. Zaowocowała ona kolejną akcją pt. „Homofobia. Tak to wygląda!”, która zakończyła się wystawą o tym samym tytule.
Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii ma za sobą dziesięć lat walki o równouprawnienia. Na tę rocznicę życzmy im, aby nie musieli już więcej walczyć.
Aleksandra Meka