Czas wolny seniorów okiem seniora

Kilka dni temu brałam udział w Międzynarodowym Kongresie SMART METROPOLIA : główny temat, to wolny czas w różnych aspektach. Mnie oczywiście najbardziej interesował temat: EDUKACJA  CZASU WOLNEGO -OFERTA POZASZKOLNA I DLA SENIORÓW.

Padło pierwsze pytanie: jaką propozycje spędzania wolnego czasu przedstawią prelegenci. Po kolei wszyscy przedstawiali ciekawe propozycje, na ogół przedstawiano to, co jest już realizowane: warsztaty muzyczne, domy sąsiedzkie, spotkania przy kawie, prace ręczne itp. Czyli do wyboru, do koloru, nic tylko korzystać.

Naszym zdaniem, najciekawszą propozycją jest: Wolontariat! Niech seniorzy w ramach ruchu wolontarystycznego realizują swoje pomysły! Uważamy, że to jest najlepsza propozycja dla seniorów, zwłaszcza, jeśli sami wymyślą ciekawy program i sami będą chcieli go realizować! Właśnie! Tak spędzać wolny czas jak sobie go sami zagospodarujemy, na nasze hobby, na nasze zainteresowania, na nasze pomysły. Tu świetnym rozwiązaniem dla nas seniorów okazały się konkursy na inicjatywy wolontariuszy. Bo nie tylko będziemy działali zgodnie z naszymi pomysłami, wciągniemy innych do współpracy, ale co najważniejsze, możemy zdobyć kwotę 500 zł na realizację naszego projektu! Bo nawet najciekawszy projekt bez minimalnego zastrzyku finansowego nie ma szans być zrealizowany. Ta wypowiedź najbardziej nam się podobała.

A więc albo można korzystać z gotowych propozycji, albo realizować własne inicjatywy , tylko że są dwa warunki: jeden, to skąd brać wolny czas ? Seniorzy niejednokrotnie muszą pomóc swoim rodzicom, bo długość życia jak wiemy bardzo się nam wydłuża, dlatego wielu szśćdziesięcio, a nawet siedemdziesięciolatków opiekuje się rodzicami zbliżającymi się do setnej rocznicy urodzin. Oprócz rodziców, pomagają własnym dzieciom zajmując się wnukami, a nawet i prawnukami. Zajęci obowiązkami rodzinnymi mają bardzo mało czasu na pójście do kina, teatru, czy na koncert. A chciałoby się jeszcze wybrać gdzieś na wycieczkę, na spacer, albo po prostu zająć się sobą. I tu się rodzi pytanie: jak odciążyć seniorów od ich obowiązków, jak dać im trochę wolnego czasu. Są też seniorzy bardzo aktywni, działający w samorządach, fundacjach, stowarzyszeniach, czy też są wolontariuszami, ci też raczej cierpią na brak czasu.

Ale jest inny ważny problem z seniorami, którzy mają bardzo, bardzo dużo wolnego czasu, ale w ogóle z niego nie korzystają. Czasem przyczyną są bariery architektoniczne , zdrowotne, ale najczęściej niechęć opuszczenia bezpiecznych czterech ścian, obawa przed spotkaniem z większą ilością osób. Albo po prostu przywiązanie do telewizora. Wygodny fotel, pilot i już kolorowy świat telewizji wciąga bez reszty.

Tu jest problem i tu jest zadanie dla nas wszystkich, jak dotrzeć do tych niechętnych, czym zachęcić, jak pomóc? To chyba wymaga dogłębnych badań socjologicznych. Albo też zadanie dla nas seniorów:
wymyśleć sensowne rozwiązania i w ramach wolontariatu spróbować powoli, ale systematycznie przełamywać opory samotnych, starszych osób i wyprowadzić z ich samotni.

Autorka: Barbara Badowska Średniawa

 

Projekt i wykonanie: Mehowmy