Cała Polska czyta. Trójmiasto też!

Historię przedsiębiorczego Wokulskiego, który nieszczęśliwie ulokował swoje uczucia w wyniosłej arystokratce Izabeli Łęckiej, zna praktycznie każdy. O ile nie zetknął się z powieścią Bolesława Prusa w szkole, to już na pewno nie ominęła jedna z ekranizacji, na przykład Wojciecha Jerzego Hasa z Mariuszem Dmochowski i Beatą Tyszkiewicz, lub Ryszarda Bera i zmarłymi niedawno odtwórcami głównych ról Jerzym Kamasem i Małgorzatą Braunek. Historia porusza wrażliwe serca romantyków, doceniają ją przedsiębiorcy, bo żyłki do interesów Wokulskiemu odmówić nie można. W Lalce znajdzie się też coś dla wielbicieli nauki, bo tajemniczy lżejszy od powietrza metal doktora Geista, namieszał w głowie niejednemu fizykowi. Do tego wszystkiego dochodzą ciekawe postaci drugo i trzecioplanowe, bogate opisy i wartości przekazane przez Prusa.

 
Dlatego nie dziwi fakt, że „Lalka”, została kolejną główną bohaterką Narodowego Czytania. W Gdyni akcja odbędzie się 5 września w Centrum Handlowym Batory na poziomie 0 i w bibliopunkcie. Początek o godz. 12.00. W głośnym czytaniu wezmą udział goście specjalni, czyli gdyńscy pisarze: Małgorzata Warda, Sabina Czupryńska i Bruno Kadyna. Oprócz tego, na uczestników będą czekały warsztaty konstruktorskie z Julianem Ochockim i malowanie twarzy z Izabelą Łęcką i zajęcia z tworzenia zakładek do książek w kształcie lalek.

 
Oprócz Batorego i znajdującego się tam bibliopunktu, do akcji można się przyłączyć w filiach MBP takich jak: Gdyńska Biblioteka Akademicka, Filia nr 1 – podczas Festynu Lato zostań z nami na Obłużu, Filia nr 4, Filia nr 6, Filia nr 11 – podczas Festynu Zakończenie lata w Małym Kacku, Filia nr 12, Filia nr 13, Filia nr 14, Filia nr 18, Filia nr 20. Szczegółowy program dostępny jest na stronie TUTAJ.
 

W tym roku do akcji włącza się także Teatr Muzyczny w Gdyni. Na Dużej Scenie, goście wysłuchają 12 fragmentów Lalki, przeczytanych przez aktorów: Tomasza Fogla, Mateusza Deskiewicza, Alicję Piotrowską, Andrzeja Śledzia, Tomasza Gregora, Renię Goławską, Katarzynę Kurdej czy Alka Peterskiego. Początek o godzinie 14.00, wstęp także wolny.

 

Wspólne czytanie w Gdańsku odbędzie się na przedprożu Filii Gdańskiej WiMBP przy ulicy Mariackiej 42, w godz. 11-13. – Przeczytamy wybrane fragmenty. Każda osoba poświęci maksymalnie 7-10 minut na tekst. Będą to zarówno dialogi, jak i fragmenty czytane przez jedną osobę – zapowiada Przemysław Czaja.


W akcji biorą udział osoby, które wcześniej zgłosiły chęć uczestnictwa, a także zaproszeni goście. – Znaczna część lektorów to nasi czytelnicy. Są to przeróżne osoby: uczniowie gimnazjów i liceów, studenci, emeryci i mama, która wychowuje dwójkę dzieci. Zapraszamy też osoby znane w Gdańsku. W tym roku będą to byli aktorzy teatru Wybrzeże: Krystyna Łubieńska i Florian Staniewski. Pojawią się także mniej znane nazwiska, wśród których będą blogerki, osoby zajmujące się startupem w Gdańsku i bibliotekarki.


Oprócz wspólnego czytania, WiMBP w Gdańsku zaprasza także na warsztaty przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach. – To jest atrakcja, o którą pokusiliśmy się po raz pierwszy. Uznaliśmy, że samo czytanie jest fajne, natomiast daje dość ograniczone możliwości uczestnictwa – publiczność, wśród której są również dzieci, siedzi na przedprożu i jedynie słucha. A nam zależy zwłaszcza na tych początkujących czytelnikach, chcielibyśmy zaszczepić w nich bakcyla czytania – tłumaczy Przemysław Czaja. – Dlatego w tym roku organizujemy warsztaty konstruktorskie dla dzieci, związane oczywiście z tematyką „Lalki”.


Warsztaty odbędą się tuż przed Narodowym Czytaniem – w godz. 10-11 w Bibliotece pod Żółwiem (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 111/113). Zajęcia poprowadzi sam Julian Ochocki, jeden z bohaterów „Lalki”. Młodzi uczestnicy pomogą naukowcowi i wynalazcy zbudować maszynę latającą. Na warsztaty trzeba się zapisać mailowo (promocja@wbpg.org.pl) lub telefoniczne (58 301 48 11 w. 224, 221).

Projekt i wykonanie: Mehowmy