Czy słyszeliście kiedyś o Gdańskiej Nocy Muzeów, Narracjach, Streetwaves? Może widzieliście plakaty imprezy Solidarity of Arts? Na pewno kojarzycie te czerwono-czarne litery na białym tle. A czy wiecie, że odpowiedzialny za te wszystkie wydarzenia jest jeden instytut? To Instytut Kultury Miejskiej! Warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Kiedy Gdańsk starał się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolic Kultury 2016, zatrudnił do koordynowania tego procesu instytucję samorządową Gdańsk 2016. Powodem, dla którego akurat ona wygrała konkurs, były przedstawione przez jej założycieli – Aleksandrę Szymańską i Romualda Pokojskiego pomysły na „ożywienie” miasta. Koncepcja polegała na organizacji imprez kulturalnych w zapomnianych dzielnicach Gdańska lub takich, w których o dostęp do kultury jest trudno. Organizowane festiwale były i są nieodpłatne i angażują ludzi w różnym wieku do działań artystycznych lub zachęcają do obcowania ze sztuką niezależną. Tak powstały wspomniane przeze mnie Narracje, które przybliżają nam kulturę alternatywną i pokazują zapomniane zakamarki miasta, Streetwaves mobilizujący mieszkańców różnych dzielnic do wspólnej zabawy, Gdańska Szkoła Muralu upiększająca gdańskie zniszczone budynki pięknymi malowidłami czy Solidarity Of Arts mający przybliżyć ludziom sztukę wysoką.
Gdańsk 2016 w marcu 2012 roku przekształcił się w Instytut Kultury Miejskiej i nadal organizuje wspaniałe miejskie festiwale. Aktualnie realizowany przez nich projekt to „Sztuka (niby) obca”. Ma on zapoznać szóstoklasistów ze szkół podstawowych 4 i 65 z ich miejscem zamieszkania – Dolnym Miastem. Nastolatki odbywają warsztaty na temat historii swojej dzielnicy, a także spacerują po niej, poznając jej tajemnice. Działania te idealnie ukazują misję Instytutu, który chce, by Gdańsk stał się bliższy jego mieszkańcom.
Shorty