Alternatywna nauka języków

Chorwacja w Nowym Porcie, Albania na Zaspie, islandzkie Brzeźno. Czy to w ogóle możliwe? Tak, z Alternatywną Akademią Językową możesz poznać różne kultury nie ruszając się ze swojej dzielnicy.

Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji, pomysłodawca Alternatywnej Akademii, to prężnie rozwijająca się organizacja pozarządowa, założona przez grupę młodych i aktywnych ludzi. Jak sami mówią o sobie: „jesteśmy S jak Sylvester Stallone, bo nic nas nie powstrzyma, K jak Krzysztof Kolumb, bo stale odkrywamy nowe możliwości działania i E jak Edith Piaf, bo realizujemy projekty śpiewająco”. Stowarzyszenie zajmuje się realizacją projektów, warsztatów, spotkań i szkolenia dla wszystkich, promujących edukację nieformalną. SKE pokazuje, że nauka nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie, może być fantastyczną zabawą.

Projekt „Alternatywna Akademia Językowa” realizowany jest od października 2011 i potrwa do marca 2012 roku. Głównym tematem projektu jest różnorodność kulturowa, a ideą zaktywizowanie młodzieży. W ramach projektu, w czterech dzielnicach Gdańska organizowane będą warsztaty dotyczące  wybranych kultur europejskich. Interaktywne zajęcia o danej kulturze połączone będą z warsztatami językowymi. Dodatkowo, dla mieszkańców dzielnic zorganizowane zostaną wydarzenia poświęcone danej kulturze.

Jak twierdzą organizatorzy, głównym celem projektu jest budowanie w młodych mieszkańcach Gdańska poczucia obywatelstwa europejskiego oraz promowanie aktywności, jako istotnego elementu odnalezienia się na rynku pracy. Projekt ma zachęcić do poznawania innych kultur oraz uczenia się mniej popularnych języków obcych oraz zintegrować mieszkańców gdańskich dzielnic. Projekt realizowany jest przez studentów i absolwentów trójmiejskich uczelni wyższych, którzy zdecydowali podzielić się z innymi swoją pasją do odkrywania innych kultur.

Aktualnie trwają zapisy na warsztaty chorwackie. Pierwsze zajęcia odbędą się 18 stycznia o godzinie 17.30 w Klubie Aktywnego Mieszkańca (Gdańsk-Nowy Port). Zgłoszenia przesyłać można na adres akademia.ske@gmail.com. Wciąż można także zgłaszać propozycje dzielnicy, w której odbywać się będą warsztaty z języka portugalskiego. Swoje pomysły można przesyłać na adres mailowy akademii.

 

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy