A na weekend, film ekologiczny

Dziś rozpoczęliśmy międzynarodową, dwudniową akcję sprzątania świata. Żeby pozostać w klimacie ochrony środowiska i pokazać świat widziany przez pryzmat troski o planetę, mamy dla was kilka filmowych propozycji. Obowiązkowo o tematyce ekologicznej.


Prawdopodobnie najpopularniejszym i najgłośniejszym z filmów o „zielonej” tematyce jest nagrodzony Oscarem dokument „Niewygodna prawda” (reż. Davis Guggenheim). Film jest wykładem na temat potencjalnej katastrofy ekologicznej naszej planety. Prowadzi go Al Gore (konkurent Busha w wyborach prezydenckich), który od lat zbiera materiały dotyczące zmian na Ziemi. Obraz ukazuje dramatyczną sytuację efektu i jest filmową wersją wygłaszanego od wielu lat przez Ala Gore’a wykładu na temat skutków globalnego ocieplenia. To próba ukazania prawdy na temat zagłady, którą szykuje sobie ludzkość poprzez lekceważące wykorzystywanie naturalnych zasobów Ziemi.


Kwestiom ekologicznym dużo uwagi poświęca też coroczny Festiwal Planete Doc Review, w ramach którego od 2009 roku przyznawana jest nagroda dla „Najlepszego filmu o tematyce ekologicznej”. Z filmów nagrodzonych na festiwalu, kilka godnych jest szczególnego polecenia. „Jądro wieczności” (reż. Michael Madsen), porusza problem związany z przechowywaniem zużytych materiałów radioaktywnych, które jeszcze przez 100 000 lat stanowić będą zagrożenie dla życia. Film opowiada o fińskim Onkalo, miejscu, w którym na głębokości 500 metrów składowane są takie właśnie odpady. Dokument porusza problematyczną kwestię zakopanych materiałów, oraz braku alternatywnych rozwiązań.


Kolejny dokument to „Recepta na klęskę” (reż. John Webster). Jest to zapis niezwykłego eksperymentu, w ramach którego reżyser wraz z rodziną postanawiają na rok zrezygnować z tego, co szkodliwe dla środowiska. Na początek Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Rezygnują z samochodu, a w odstawkę idzie wygoda i komfort. Rodzina próbuje poradzić sobie bez plastikowych opakowań, pasty do zębów (!) i wielu innych, niezbędnych przedmiotów. Warto obejrzeć, żeby przekonać się czy taka diametralna zmiana stylu jest możliwa i jak służy to życiu rodzinnemu.


Na koniec dokument „Wiek głupoty” (reż. Franny Armstrong). Film jest próbą przepowiedzenia ekologicznej przyszłości naszej planety. Jak będzie wyglądać Ziemia za 50 lat? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości? Czy zagrażają nam wody z roztopionych lodowców? Czy poszczególne gatunki roślin i zwierząt zaczną po kolei wymierać? W filmie znajdziemy wiele pomysłowo i niekiedy dowcipnie zrealizowanych animacji, które pokazują ewolucję gatunku ludzkiego, historię wojen o surowce, czy proporcje zużycia energii przez mieszkańców różnych krajów.


Przy okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata warto uświadomić sobie, że odpowiedzialność za naszą planetę ponosimy wszyscy. Wieczór z ekologicznym dokumentem to dobry pomysł na spędzenie czasu, a zarazem pretekst, aby przypomnieć sobie o konieczności ochrony środowiska.

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy