Wolontariusze na Pomorzu mogą skorzystać z różnych narzędzi wspierających ich w codziennym zaangażowaniu na rzecz lokalnych społeczności.
Z jakiego wsparcia mogą skorzystać wolontariusze?
Osoby zainteresowanie wolontariatem lub stawiające w nim swoje pierwsze kroki mogą liczyć na pakiet szkoleniowy, który wprowadzi ich w świat wolontariatu. Mogą oni wziąć udział w szkoleniach grupowych, organizowanych stacjonarnie oraz online lub skorzystać z poradnictwa indywidualnego. Doświadczeni trenerzy i doradcy opowiedzą nie tylko o idei wolontariatu i aspektach formalno-prawnych oraz kwestiach organizacyjnych, ale przede wszystkim odpowiedzą na nurtujące pytania i pomogą rozwiać wątpliwości, czy warto. Doradzą też, od czego zacząć przygodę z wolontariatem, gdzie szukać ofert wolontariackich lub – jeśli jesteś już wolontariuszem, a szukasz dla siebie innych form aktywności – pomogą w ocenie kompetencji wolontariackich i poszukiwaniu nowych inspiracji.
Dla wolontariuszy mających już pewien bagaż doświadczeń, Korpus przygotował ofertę spersonalizowanych szkoleń rozwijających oraz bony edukacyjne, które służą pogłębieniu ich wiedzy, rozwojowi zainteresowań, ułatwieniu podjęcia aktywności w nowych obszarach wolontariatu czy przygotowania do działań wymagających specjalistycznego przygotowania i szerszych kompetencji. To także szansa dla wolontariuszy wyróżniających się cechami liderskimi, którzy w swoich społecznościach chcą działać jako animatorzy wolontariatu, rozwijając lokalne, oddolne projekty inicjowane przez grupy wolontariuszy. Ci skorzystać mogą także z minigrantów na inicjatywy wolontariackie. W województwie pomorskim trwa właśnie nabór w konkursie na minigranty na inicjatywy wolontariackie Korpusu Solidarności, w ramach których można starać się o pozyskanie dofinansowania w kwocie do 1.000 zł na realizację własnych pomysłów na działania wolontariackie.
Aby zapewnić możliwość samodzielnego wyszukiwania ofert wolontariackich, powstał ogólnopolski serwis kojarzeniowy, dostępny na stronie https://www.korpussolidarnosci.gov.pl/– z serwisu można korzystać w dwojaki sposób: albo przeszukując i aplikując na zamieszczone tam oferty, albo dodając własne ogłoszenia o chęci współpracy w charakterze wolontariusza. Wystarczy zarejestrować bezpłatne konto, które – podejmując współpracę z organizatorami wolontariatu – może posłużyć także jako miejsce ewidencjonowania zrealizowanych godzin wolontariatu na rzecz określonych podmiotów czy akcji, generowanie zaświadczeń czy do bezpośredniego kontaktu z koordynatorami.
Ponadto, na podstawie systemu ewidencji godzin wolontariackich, użytkownik serwisu będzie mógł skorzystać z systemu benefitów pn. „Karta Wolontariusza„. Dzięki posiadaniu Karty wolontariusze Korpusu Solidarności będą mogli korzystać bezpłatnie lub otrzymywać zniżki i bonusy na ofertę działań prowadzonych przez partnerów programu na terenie całej Polski, niezależnie od miejsca zamieszkania. Z programu benefitowego będą mogli korzystać także koordynatorzy wolontariatu.
W ramach oferty Korpusu organizowane są też akcje wolontariackie, które mają charakter działań lokalnych lub wydarzeń realizowanych na terenie całego województwa. W poprzedniej edycji odbyły się np. akcje sprzątania pomorskich lasów i parków pn. „Korpusiaki sprzątają Pomorze” czy akcje świąteczne jak np. „Dobroci na Święta” i „Koszyczek wielkanocny”. Wolontariusze mogą też zgłaszać się do nas z własnymi pomysłami, które pomożemy im zrealizować.
Wolontariat szkolny
Szczególną formą wsparcia młodych wolontariuszy jest program edukacyjny dla uczniów i uczennic pomorskich szkół podstawowych i średnich. Dedykowana oferta szkoleniowa, uwzględniająca specyfikę tego obszaru wolontariatu, pozwala młodzieży współtworzyć wizję i kierunki rozwoju wolontariatu szkolnego, daje im możliwość wzmocnienia kompetencji, przestrzeń do wymiany doświadczeń, wykazania się kreatywnością i realizowania własnych pomysłów na działania ochotnicze. To również poradnictwo oraz wsparcie szkoleniowe i organizacyjne dla nauczycieli – opiekunów szkolnych kół wolontariatu, m.in. w zakresie zakładania i rozwijania szkolnego wolontariatu czy możliwości wymiany doświadczeń wśród innych koordynatorów.
Po więcej informacji o programie i ofercie dla wolontariuszy odsyłamy na stronę: https://www.korpussolidarnosci.gov.pl/wolontariusze/
Gdzie szukać informacji?
Zainteresowanych szczegółami nt. możliwości skorzystania z oferty Korpusu zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z operatorem programu w woj. pomorskim: Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku
tel.: 58 772 42 21
mail: ks@wolontariatgdansk.pl
fb: @wolontariatpomorze
Możecie zasięgnąć też informacji u partnerów RCWG, w partnerstwie z którymi realizujemy program:
Regionalnym Centrum Wolontariatu w Słupsku: http://wolontariat.org.pl/slupsk/
i organizacjami skupionymi w Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych: http://cop.pomorskie.pl/
Zapraszamy do kontaktu 🙂