Teatralna sobota

„Była Żydówka, nie ma Żydówki” na podstawie powieści Mariana Pankowskiego/ Teatr Stajnia Pegaza 

Start: 21.00, Miejsce: Dworzec PKP w Sopocie, Czas: 50 minut.

Hamulec bezpieczeństwa zaciągnie, ocalała z transportu, Fajga Oberlender. Torując na rozjazdach życia pokaże nam peron prawdy. „Była Żydówka, nie ma Żydówki” podróżą do wolności. Kolizja dalekobieżnego pociągu historii z bezpiecznym dystansem współczesności. Ruszamy z historycznego peronu, który pamięta twarze wywożonych w czasie II wojny światowej, sopockich Żydów. 

Reżyseria: Ewa Ignaczak 
Scenariusz: Katarzyna Fidos 
Obsada: Ida Bocian, Aleksandra Kania 
Czas trwania: ok. 50 minut 
Premiera: listopad 2009 

Grzegorz Dyndała według „Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony” Moliera. 

Start: 21.00, Miejsce: Scena Letnia Teatru Wybrzeże, Czas: 60 minut

Grzegorz Dyndała jest uwikłany w polityczną bezpardonową walkę. Stawia czoło obłudzie, by jak Wołodyjowski, albo Superman walczyć o prawdę. Pragnie zniszczyć liberalizację stosunków seksualnych, których stał się ofiarą. Zdrady jego żony stanowią tylko fabularny zabieg, by ukazać jak okrutny i bezlitosny jest świat dla ludzi z silnym kręgosłupem moralnym. Grzegorz Dyndała wie, że to nie jest walka wyłącznie o to czy będzie Panem w małżeńskim łożu. To walka o coś więcej: Walka o Łoże. 

„ Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony” może wydawać się na pierwszy rzut oka błahą komedią, ale to pełnokrwista tragedia, pełna zdrady, powikłanych stosunków, prób samobójczych. I gdy na chwilę pojawia się na naszych ustach uśmieszek, to momentalnie jest on zmrożony przez monologi głównego bohatera, które mogłyby być słowami wypowiadanymi przez Makbeta, Króla Leara, czy Mickiewiczowskiego Gustawa/ Konrada. Śmiech staje się płaczem. Teatr staje się życiem. „Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało”

Reżyseria: Martello Frangiverti
Scenografia: Marcin Chlanda
 

„La Traviata” Giuseppe Verdiego

Start: 20.00, Miejsce: Targ Węglowy, Czas: 135 minut

Spektakl operowy najwyższej klasy zagości na Targu Węglowym. Będzie to „La Traviata” Giuseppe Verdiego – jedna z najczęściej wystawianych oper w doskonałej inscenizacji Willego Deckera. 

Dzieło odtworzone zostanie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami, a towarzyszyć mu będzie komentarz operowego eksperta Jerzego Snakowskiego. 

„La Traviata” (wł. zbłąkana) powstała w 1853 roku na podstawie „Damy kameliowej” Aleksandra Dumasa. Libretto do skomponowanej przez Verdiego muzyki napisał Francesco Maria Piave. Tragiczna historia odsłania XIX-wieczny świat paryskich domów publicznych i ich bywalców. Kurtyzana Violetta Valéry wiedzie luksusowe, ale puste życie, z którego wyrywa ją miłość do młodego poety Alfredo Germonta. Na drodze ich szczęścia staje jednak niechlubna przeszłość bohaterki oraz nękająca ją śmiertelna choroba. 

Traviata w inscenizacji Willego Deckera to współczesna opowieść o miłości pokazana w minimalistycznej, pełnej symboliki scenografii. Wykonawcami głównych partii są Anna Netrebko i Rolando Villazon, najsłynniejszy duet ostatnich lat, ulubieńcy mediów i publiczności. Dyrygentem tego głośnego przedstawienia jest Carlo Rizzi, mający dziś opinię niekwestionowanego mistrza wykonań Traviaty. 

Liczba miejsc siedzących jest ograniczona – decyduje kolejność przybycia na pokaz. Zachęcamy do przyniesienia własnych siedzisk. 

Projekt i wykonanie: Mehowmy