Dermatolodzy na gdyńskiej plaży

Setki urlopowiczów, korzystających ze słonecznej pogody, a wśród nich wyróżniający się w tłumie czarny namiot. Rusza trzecia edycja Letniej Akcji Edukacyjnej kampaniiRakoobrona. Przez cały sierpień na Plaży Gdynia Śródmieście lekarze dermatolodzy będą przeprowadzali bezpłatne badania znamion. Celem projektu jest popularyzacja profilaktyki oraz diagnostyka nowotworów skóry.
 

Kąpiele słoneczne to nie tylko złotobrązowa opalenizna i spora dawka witaminy D, ale także szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, ryzyko poparzeń oraz wystąpienia czerniaka złośliwego. Wiedzą o tym organizatorzy ogólnopolskiego programu Rakoobrona i dlatego już po raz trzeci przeprowadzają Letnią Akcję Edukacyjną, zwracając uwagę Polaków na konieczność świadomego przebywania na słońcu, a także umożliwiając bezpłatne przebadanie znamion.

– Dlaczego profilaktyka czerniaka złośliwego jest tak ważna? Bo to nowotwór, który może być widoczny gołym okiem, a jego wczesne wykrycie daje 90% szans na wyleczenie – tłumaczy Katarzyna Galewska z kampanii Rakoobrona.
I dodaje. – Dostrzegając, jak dużą popularnością cieszyła się akcja w poprzednich latach, gdy z konsultacji z dermatologiem skorzystało ponad 1300 osób, w tym roku oferujemy plażowiczom aż cztery tygodnie bezpłatnych badań dermatoskopowych. Zyskaliśmy wsparcie władz i instytucji lokalnych, dzięki którym jest to możliwe.

Z konsultacji z dermatologiem może skorzystać każdy, kto w dniach 1-28 sierpnia w godzinach 11.00-16.00 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii. Badanie znamion przeprowadzą lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej RKBN. Oprócz skorzystania z porady specjalisty, osoby, które odwiedzą namiot Rakoobrony, otrzymają ulotki informacyjno-edukacyjne, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety, odpocząć na leżakach, a także porozmawiać z organizatorami kampanii o profilaktyce onkologicznej.

Poza wiadomościami na temat czerniaka skóry, kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobronaporusza kwestie związane z profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od 2014 roku, a jednym z jego elementów są lekcje przeprowadzane w szkołach ponadpodstawowych na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. Do drugiej edycji kampanii, która odbędzie się w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło ponad 580 placówek z całej Polski. 

Foto: facebook.com/Rakoobrona 

Projekt i wykonanie: Mehowmy