28 teatrów wystawi prawie 70 spektakli

28 teatrów z 12 krajów wystąpi podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W ciągu czterech dni w dwóch gdańskich dzielnicach pokazanych ma być prawie 70 spektakli. 


Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA Szymon Wróblewski podczas konferencji prasowej we wtorek w Gdańsku poinformował, że podczas jubileuszowego, 20. festiwalu wystąpi rekordowa liczba 28 teatrów. Teatry z 12 krajów w ciągu czterech dni mają pokazać rekordowe, prawie 70 spektakli.


Większość grup zaprezentuje po kilka spektakli. Wróblewski podkreślił, że czasami prezentowane będą cztery przedstawienia w tym samym czasie. Poinformował, że z okazji jubileuszu zaproszone zostały teatry, które już kiedyś wystąpiły w Gdańsku.

– Program festiwalu w tym roku to takie „the best of” wszystkich dotychczasowych festiwali w Gdańsku, wracają spektakle prezentowane np. w 1998 r., które ciągle dobrze się ogląda w mieście – tłumaczył Wróblewski. 


W tym roku spektakle będą prezentowane w kilkunastu miejscach na terenie dwóch dzielnic: na Starym Przedmieściu i na Dolnym Mieście w Gdańsku, na terenie których festiwal już się odbywał. W minionych dwóch latach festiwal był bliżej śródmieścia, na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych.


– Festiwal i teatry uliczne są magnesem, który ma przyciągnąć mieszkańców i turystów na Stare Przedmieście i na Dolne Miasto, które w ostatnich latach zostało zrewitalizowane” – dodał Wróblewski.     


Karolina Pacewicz z Gdańskiego Archipelagu Kultury „Plama” (GAK) podała, że największym spektaklem będzie „Ginkgo” teatru Antagon z Niemiec. – Ten spektakl był już pokazany na festiwalu wiele lat temu; nawiązuje do wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie – dodała.


Aktualne tematy uchodźców, narodowościowych konfliktów poruszone zostaną w spektaklu Biura Podróży „Carmen Funebre. Polski teatr „Fuzja” pokaże przedstawienie „Dywidenda” mówiące o kryzysie ekonomicznym. Teatr „Kumulus” z Francji w swoim spektaklu o problemach ekonomiczno-ekologicznych pokaże stopniowy upadek nowoczesnego społeczeństwa. „Spektakl trwa 90 minut, nie padnie w nim żadne słowo, ale będzie mocno i ciekawie” – dodała.     


Podała, że wystąpi m.in. bardzo lubiany przez gdańską publiczność teatr „Continuo” z Czech ze spektaklem „Now?”. „Można uznać, że jest to bardziej teatralny eksperyment niż typowy spektakl; aktorzy próbują dociec, co kształtuje współczesnego człowieka: doświadczenia, odczucia czy może środowisko, w którym się wychowuje – wyjaśniła.     


Ponadto wystąpią m.in. Studio Eclipse z Belgii, Dansk Rakkerpak z Danii, Tukkers Connexion z Holandii, Teatr Snów – który na festiwalu świętować będzie swoje 30. lecie oraz Mr Pejo’s Wandering Dolls z Rosji, eVenti Verticali z Włoch, Wandering Orquestra Company z Hiszpanii i Burnt Out Punks z Szwecji ze spektaklem „Syndrom sztokholmski”. Mr Pejo’s Wandering Dolls z Rosji w swoim przedstawieniu ma m.in. wchodzić do mieszkań na Dolnym Mieście.     


Daria Szopa z Gdańskiego Archipelagu Kultury zaznaczyła, że tegoroczny program zawiera propozycje dla całych rodzin. – Strefą familijną będzie Plac Wałowy, gdzie pojawi się dużo produkcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – dodała.

Do najmłodszych kierowane są propozycje teatrów: Pinezka i Barnaby. – Bardzo ciekawy, dowcipny i niesamowicie zaskakujący jest spektakl Bramy Graaflanda z Holandii; na pewno fani kuchni, gotowania będą zachwyceni podczas występu – dodała Szopa. 


W organizacji Festiwalu pomogło Stowarzyszenie „Opowiadacze historii” z Dolnego Miasta. Jacek Górski ze stowarzyszenia podkreślił, że mieszkańcy Dolnego Miasta bardzo cieszą się, że festiwal odbędzie się na terenie tej położonej na uboczu, ale wyjątkowej dzielnicy Gdańska. – Nasze rejony są bardzo urokliwe, malownicze, szczególnie te związane z Bastionami i z dawną fosą fortyfikacyjną – dodał.     


Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest jednym z największych i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy; odbywa się w Gdańsku od 1997 roku. Organizatorem jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury.


Organizatorzy zapewniają, że „FETA to festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną”. Festiwal rozpocznie się w czwartek w przyszłym tygodniu i potrwa do niedzieli. Wstęp wolny.






Źródło: PAP

Projekt i wykonanie: Mehowmy