Elastyczne godziny pracy, przyzakładowe żłobki, wsparcie w powrocie po urlopach związanych z urodzeniem dziecka – to tylko niektóre rozwiązania, jakie pracodawcy mogą wprowadzać w swoich firmach, aby ułatwić pracownikom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. W ramach realizacji programu Polityki Rodzinnej Para Prezydencka zaprasza firmy i instytucje, które dbają o zatrudnienie przyjazne rodzinie do wzięcia udziału w konkursie dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny“ i zdobycia tytułu „Laureata Nagrody Pary Prezydenckiej”.
Konkurs organizuje Kancelaria Prezydenta RP wspólnie z Business Centre Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Inicjatywą Firm Rodzinnych, Konfederacją Lewiatan, Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związkiem Rzemiosła Polskiego. Konkurs wspierają Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania, Great Place to Work® Institute Polska, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Partnerem i koordynatorem konkursu jest PwC. Zgłoszenia można przesyłać do 11 sierpnia 2014 r.
Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny” skierowany do polskich pracodawców z sektora prywatnego i publicznego oraz organizacji pozarządowych. Konkurs ma na celu m.in. upowszechnianie roli ojca w wychowywaniu najmłodszych, promowanie urlopów rodzicielskich dla panów, ułatwienie powrotów do pracy po urlopach związanych z opieką nad dzieckiem, ale także pokazanie dobrych praktyk polskich firm i instytucji w zakresie wprowadzania rozwiązań przyjaznych rodzicom. Z urlopów ojcowskich korzysta coraz więcej ojców – w 2013 roku było to 28,7 tys. ojców, a w pierwszych czterech miesiącach tego roku 39,3 tys. ojców.
W Polsce prawie 80% osób w wieku 18–49 lata pracuje – często ponad 40 godzin tygodniowo. Prawie 90% pracowników ma sztywne godziny pracy ustalone przez pracodawców – jednocześnie starając się łączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Część osób nie mogąc pogodzić tych dwóch sfer życia wycofuje się z jednej z nich. Rezygnuje z pracy zawodowej lub nie decyduje się na posiadanie dzieci albo ich rodziny są mniejsze niż chcieliby.
Jak wynika z badania „Diagnoza Społeczna 2013” kluczowymi czynnikami ułatwiającymi łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi dla ankietowanych w wieku 18-49 lat są: elastyczny czas pracy (56% wskazań),lepsze warunki opieki nad dzieckiem do lat 7 poza domem (36% wskazań), możliwość częściowej pracy z domu (22% wskazań) i praca w niepełnym wymiarze czasu (17% wskazań). Z kolei badanie Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych pokazuje, że tworzenie zatrudnienia przyjaznego rodzinie dla pracodawcy oznacza stabilizację zatrudnienia w firmie, zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich, mniejszą rotację i większą lojalność specjalistów.
Konkurs dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny” jest podzielony na trzy kategorie w zależności od liczby zatrudnianych osób: do 49 osób, od 50 do 249 osób, od 250 osób.
W Konkursie eksperci i członkowie Kapituły Konkursu oceniać będą dobre praktyki z zakresu łączenia życia rodzinnego z zawodowym w zgłoszonych organizacjach. Punkty będzie można zdobyć m.in. za wprowadzenie elastycznych godziny pracy i możliwości pracy z domu, ułatwianie kobietom powrotu z urlopów macierzyńskich, czy zwyczaj wspólnego świętowania razem z pracownikami ważnych momentów w ich życiu rodzinnym. Laureatów wybierze Para Prezydencka.
Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie Nagród Pary Prezydenckiej dla pracodawców odbędzie się podczas Gali Finałowej w Pałacu Prezydenckim.
Jak zgłosić się do Konkursu?
By przystąpić do Konkursu do 11 sierpnia 2014 r. należy wypełnić Kwestionariusz pracodawcy z pytaniami typu tak/nie dostępny pod tym adresem. Jeśli firmę lub instytucję chcą zgłosić pracownicy lub organizacja społeczna, to wypełniają Formularz zgłoszeniowy, w którym powinni podać kontakt do osoby uprawnionej do wypełnienia Kwestionariusza. Następnie pracodawca zgłoszony do Konkursu zostanie zaproszony przez Koordynatora Konkursu do wypełnienia kwestionariusza pracodawcy w formie on-line.
Szczegółowe informacje, regulamin i linki do kwestionariuszy zgłaszających do Konkursu znajdują się na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP oraz PwC. Udział w konkursie jest bezpłatny.