Autorski wieczór literacko-filmowy

25 kwietnia 2014 r. o godzinie 18:00 w tczewskiej Fabryce Sztuk będzie miał miejsce niecodzienny debiut artystyczny. Tomasz Olczak i Jan Bielawski zapoczątkują coroczny cykl spotkań, organizowany w ramach projektu „Młodzi – Zdolni”.


Tomasz Olczak – to jeszcze nie pisarz. Urodził się w Tczewie, a dorastał w Gręblinie. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W swoich utworach łączy elementy czarnego humoru i groteski, dopełniając całość zgrabnym umiejscowieniem fabuły w otoczeniu życia codziennego. Podobieństw stylu pisarza można doszukiwać się w dziełach Witolda Gombrowicza czy też Janusza Rudnickiego. Zainteresowanie filmem wyrosło nagle, za sprawą Studenckiej Organizacji Filmowo–Artystycznej SOFA, do której należał również Jan Bielawski, tczewianin, absolwent I LO w Tczewie oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W trakcie studiów, dzięki organizacji SOFA oraz Sopockiej Szkole Fotografii WFH, Jan Bielawski zapoznał się z tajnikami sztuki fotografii i filmu. Obecnie jest nauczycielem wychowania fizycznego.


Efektem współpracy Tomasza Olczaka i Jana Bielawskiego są trzy filmy, które zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Fabryce Sztuk w Tczewie. Każda z projekcji opatrzona będzie skrupulatnie przygotowanym wprowadzeniem, pozwalającym widzom na pełne zrozumienie założeń autorów. Podczas wieczoru wyświetlone zostaną następujące ekranizacje opowiadań autorstwa Tomasza Olczaka: „klif jest z gdyni a termosy są z marsa”


To opowieść o miłości, o drodze, jaką trzeba przebyć, żeby ją odnaleźć, żeby się w niej w pełni zanurzyć. Od strony filmowej jest to kolaż, intertekstualny eksperyment łączący ze sobą wiele obrazów, które w klasycznym kinie drogi przebijać się będą stopniowo do świadomości widza. Ukryty sens, drugie dno, to w nie będzie można wpaść oglądając ten film.


„celuloidowa noc poślubna”

To połączenie groteski i kina grozy, którego spoiwem, łączącym wszystkie elementy fabuły jest substancja kiczu. Cechą charakterystyczną tego utworu jest narracja prowadzona przez pisarza, którego filmowym odbiciem jest postać holenderskiego mnicha. Obraz ten kryje w sobie odpowiedź na pytanie, jak wszechobecny w naszym życiu jest kicz.


„przeżyłem”

To historia po części oparta na faktach. Wybór, które z nich są prawdziwe, a które zmyślone, autor pozostawia widzowi. Film porusza problem alkoholizmu i zatracenia łączności z realnym światem, który niebezpiecznie wykrzywia się pod wpływem używek i prowadzi na skraj psychicznego załamania. Zastosowana w nim scenografia, rodem z modernistycznego niemieckiego kina niemego, potęguje napięcie, które eksploduje w kulminacyjnym momencie.


Wieczór literacko-filmowy realizowany jest w ramach projektu „Młodzi – Zdolni”, którego celem jest promowanie młodych i nieprzeciętnych artystów, jak również zachęcenie dotąd nieznanych twórców, do przełamywania bariery milczenia i dostrzeżenie, w jaki sposób, przy niewielkich nakładach finansowych, można połączyć literaturę z filmem. Główną aspiracją projektu „Młodzi – Zdolni” jest walka ze spadkiem zainteresowania wśród młodzieży literaturą, poprzez sprytne przemycenie realnego obrazu w jej szarą, papierową płaszczyznę. Po części audiowizualnej nastąpi ceremonia wręczenia statuetek – „zakazanych owoców” za wkład w stworzenie zaprezentowanych filmów.


Wstęp wolny.

Fabryka Sztuk

Tczew, ul. 30 Stycznia 4

(sala konferencyjna, 2 piętro)

Więcej na FACEBOOK i TUTAJ.

 

 

tomasz olczak

Projekt i wykonanie: Mehowmy