We wtorek, w Światowy Dzień Walki z Rakiem, 3, 5 tysiąca uczniów z całej Polski wźięło udział w koncertach i happeningach, podczas których przekonywali dorosłych do badań profilaktycznych nowotworów.
To już 7. edycja akcji „Mam Haka na Raka”. 4 lutego, czyli Dzień Hakowicza, stanowi kumulację działań edukacyjnych prowadzonych w ramach akcji. Tego dnia młodzież organizuje w swoich miejscowościach marsze, happeningi, koncerty, flash moby (zaskakujące i niespodziewane wydarzenia w miejscach publicznych); młodzi ludzie rozdawali też ulotki oraz wygłaszali prelekcje dotyczące profilaktyki nowotworowej. Ważnym elementem Dnia Hakowicza jest też zbieranie podpisów pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. W akcję włączyli się m.in. uczniowie z XIV LO im. Mikołaja Kopernika z gdyńskiej Chyloni. W szkole odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z Panią dr Marceliną Osak oraz pokaz prezentacji zawierającej informacje o chłoniaku. Dodatkowo uczniowe gościli biorcę oraz dawcę szpiku kostnego, którzy mówili przede wszystkim o tym czy i jak zostać dawcą szpiku kostnego. Około 15:00 na Dworcu Głównym w Gdyni uczniowie zorganizowali tanecznego flashmoba, po nim rozdali zgromadzonym ulotki informacyjne, propagujące wiedzę o tym typie nowotworu i jego profilaktyce.
To jednak nie koniec wydarzeń w XIV LO. 5 lutego w godzinach 16:00 -19:00 odbędzie się tu Dzień Dawcy Szpiku. – Będziemy rejestrować potencjalnych dawców spośród uczniów naszej szkoły, którzy ukończyli 18 lat, nauczycieli, mieszkańców dzielnicy Chylonia oraz innych chętnych osób z każdego zakątka, z którego przybędziecie do nas. Czekamy na każdego z Was w wieku od 18 do 55 lat. Pobór zostanie poprzedzony prezentacją na temat chłoniaka (start o godzinie 15:00) – zapowiadają organizatorzy akcji w szkole.
W organizacji tego dnia szkołę wspierają Fundacja DKMS Polska z Warszawy oraz Fundacja Gdyński Most Nadziei. Prelekcje w swojej szkole zorganizowali również uczniowie gdańskiej Topolówki.
Tegoroczna edycja akcji „Mam Haka na Raka” poświęcona jest nowotworom układu chłonnego; rocznie odnotowuje się 6 tysięcy przypadków chłoniaka. „Na chłoniaka choruje coraz więcej osób, dlatego bardzo ważne jest to, aby mówić o tej chorobie oraz o konieczności wykonywania badań profilaktycznych” – zaznaczył dr Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii – organizatora Programu „Mam haka na Raka”. Jak ocenił, dzięki Dniu Hakowicza młodzi ludzie edukują społeczeństwo i przyczyniają się do zwiększania świadomości Polaków na temat chorób nowotworowych. „Z roku na rok dociera do mnie coraz więcej pozytywnych sygnałów na temat działań Hakowiczów, dlatego i tym razem trzymam mocno kciuki za naszą zdolną młodzież” – podkreślił.
Istotą ogólnopolskiego programu „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w budowanie świadomego zdrowotnie społeczeństwa i przekonanie do wykonywania badań profilaktycznych. Co roku program poświęcony jest profilaktyce wybranego nowotworu, a jego efektem jest ogólnopolska kampania społeczna, zaprojektowana przez uczestników programu. Poprzednie edycje programu były poświęcone rakom: piersi, prostaty, szyjki macicy, płuc, jelita grubego oraz nowotworowi skóry – czerniakowi.
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 mln osób. W 2008 r. spowodowały one śmierć 7,6 mln osób, co stanowiło 13 proc. wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tys. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tys. WHO prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach rosły w ogromnym tempie. W 2030 r. liczba osób, u których wykryty zostanie nowotwór złośliwy, może wynieść 22,2 mln, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie, a liczba zgonów – 13,1 mln. Oznacza to, że w XXI wieku rak stanie się głównym zabójcą ludzi. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronach: www.mamhakanaraka.pl, www.facebook.com/Mam.Haka.na.Raka, www.youtube.com/user/MamHakaNaRakaPL
PAP
Foto: gdynia.pl