Najstarszy girlsband świata z RPA, serbski rock’n’roll, najświeższe oblicze salsy z Portoryko, muzyczni czarodzieje z Marsylii, pięć regionów Gruzji, kora i jej młody wirtuoz z Gambii, nuty bałkańskie, żydowskie, rumuńskie i polskie, gitara elektryczna w rękach weterana kongijskiej rumby z Demokratycznej Republiki Konga oraz wyjątkowe brzmienie benju i tabli – z Beludżystanu i Pakistanu. Do tego jubileusz ćwierćwiecza na rodzimej scenie, a także nowy wspaniały głos fado, oczywiście z Portugalii – to wszystko za sprawą tegorocznego Fesiwalu Globaltica.
W gdyńskim Parku Kolibki usłyszymy MAHOTELLA QUEENS, KAL, BIO RITMO, WATCHA CLAN, CHVENEBUREBI, BUBA KUYATEH, ČAČI VORBA, MOSE FAN FAN, ABDULRAHMANA SURIZEHI i NAFEESA IRFANA a ORKIESTRA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA będzie tu świętować swoje urodziny. W ostatni dzień festiwalu muzyczna podróż poprowadzi do Teatru Muzycznego. Wystąpi tam wspaniała fadistka – CLAUDIA AURORA.
Dziewiąta edycja festiwalu to, aż cztery dni koncertowe. Jeden dzień kameralnych koncertów poświęcony będzie artystom zainspirowanym rdzennymi rytmami swoich krajów. Kameralne koncerty odbędą się w Starej Wozowni Parku Kolibki, zaaranżowanej na salę koncertową specjalnie na potrzeby festiwalu. Kolejne dni to szansa na usłyszenie muzyków, którzy tradycje i kulturowe korzenie prezentują we współczesnej odsłonie. Łącząc tradycyjne techniki wokalne i instrumentarium ze współczesnymi brzmieniami, pokazują, jak mogą współgrać ze sobą różne kultury, często odległe w przestrzeni i w naszej świadomości. Globaltica pokazuje kultury najodleglejsze i te najbliższe, a często zupełnie nieznane, niesie dobrą zabawę, zwracając przy tym uwagę na istotne kwestie społeczne, z jakimi mają do czynienia ludzie z całego świata. Organizatorzy podkreślają, że bardzo często to muzyka okazuje się jedyną platformą, na jakiej możliwe jest mówienie o ich problemach i – jako uniwersalny sposób komunikacji – pomaga budować porozumienie. Zgodnie z tą ideą, do Gdyni zaproszony został niezwykły duet – Abdulrahman Surizehi i Nafees Irfan. Muzycy pochodzą z pozostających w stałym konflikcie regionów – Beludżystanu i Pakistanu. Na Globaltice wystąpią na jednej scenie, a ich koncert udowodni, że muzyka nie zna granic, a artystyczne porozumienie jest ważniejsze niż konflikty polityczne.
Globaltica, oprócz starannie dobranej muzyki, to także warsztaty prowadzone przez występujących na scenie artystów, strefa relaksu, miasteczko społeczne, gdzie prezentują się organizacje pozarządowe czy mnóstwo wprowadzających w świat odległych kultur zajęć dla dzieci. Festiwal to również cykl pokazów filmowych Cinema Globaltica i wystawy fotografii. Muzyczna podróż po świecie odbędzie się już po raz dziewiąty. W dniach 24-28 lipca 2013 w Gdyni gościć będą artyści i fani muzyki world.
Szczegółowe informacje, godzinowy rozkład koncertów na stronie: www.globaltica.pl