Wypuszczanie ryb-latawców, symboliczne wejście do morza w intencji czystych i naturalnych polskich rzek – to tylko niektóre z planowanych akcji. Warsztaty i gry; wystawy i happening Wielki powrót łososia – organizowane są w ramach programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Jego partnerem merytorycznym jest Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (UG).
Na plaży przed fokarium w Helu będą uczestnicy rowerowego Rajdu dla Bałtyku. W ciągu 3 miesięcy (od startu – 8 czerwca w Malmö w Szwecji) przejadą 3 500 km, odwiedzając kilkadziesiąt miast 9 państw nadbałtyckich. Zbierają podpisy pod petycją do ministrów środowiska państw nadbałtyckich, wzywającą do poparcia Bałtyckiego Planu Działań (ograniczenie zanieczyszczeń w Morzu Bałtyckim i przywrócenie dobrego stanu ekologicznego do 2021r.).
W Dniu Ryby na plaży przy helskim fokarium stanie wystawa Jakie rzeki takie morze powstała przy współpracy ze Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego, a w fokarium pojawi się wystawa Zaadoptuj rzekę o programie Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę. Proponuje on społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego i Morza Bałtyckiego. W latach 2005 – 2013 wraz z Klubem Gaja zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach w kraju.
Akcja z okazji Dnia Ryby 28 lipca w godz. 11.00-16.00.
Foto: http://hdwallsize.com