Już od czwartku w Galerii Bałtyckiej będzie można poznać niezwykły świat Juliusza Verne’a, świat techniki, który także może być sztuką.
Świat Juliusza Verne oparty na bajecznej wyobraźni tego francuskiego pisarza, wsparty zdobyczami techniki wciąż inspiruje i zachwyca. To bajka, która kwitnie w dziecięcych umysłach i stale drzemie w umysłach dorosłych. Tylko teraz, w Galerii Bałtyckiej będzie można przeżyć „Wyprawę do wnętrza Ziemi” czy podróż pojazdem słoniowym w powieści „Dom parowy”.
Wystawa rozpocznie się 18 października i potrwa do 4 listopada 2012 roku. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w godzinach otwarcia Galerii, na poziomie -1. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa pt. Śladami Juliusza Verne’a zaprezentowana na ośmiu specjalnych aranżacjach tematycznych jest wizualizacją tych fantastycznych przygód i wybranych motywów z powieści wielkiego pisarza.
Juliusz Verne, francuski powieściopisarz, autor kilkudziesięciu powieści przygodowo-fantastycznych, które od lat fascynują rzesze czytelników na całym świecie. To właśnie Juliusz Verne bez użycia komputera, telewizji i grafiki, posługując się jedynie magią słowa rozpala umysły pokoleń i zdumiewa odważnymi wizjami w utworach. Verne dużo sam podróżował, fascynował się rozwojem nauki i skrupulatnie odnotowywał wszelkie nowinki techniczne. Posiadając tę doskonałą wiedzę o aktualny stan wiedzy ówczesnej inżynierii i myśli technicznej wielokrotnie postępował krok dalej; urzeczywistniał projekty i prototypy, pozwalając im na kartach swych powieści wyprzedzać faktyczne osiągnięcia. Tworząc te śmiałe jak na swoje czasy opisy działań i mechanizmów (np. łódź podwodna, balon, rakieta kosmiczna) nie odbiega wcale daleko od współczesnych nam zdobyczy techniki.
Najbardziej znane powieści Juliusza Verne to: „20.000 mil podmorskiej żeglugi”, „W 80 dni dookoła świata”, „Tajemnicza wyspa”, „Podróż do wnętrza Ziemi”, „Z Ziemi na Księżyc”, „Pięć tygodni w balonie”, „Piętnastoletni kapitan”, „Dzieci kapitana Granta”, „Dwa lata wakacji”.
Źródło: mat. pras.