To zajmie chwilę. Seriously!

Wystarczy wejść na stronę DKMS, zarejestrować się i czekać na przesyłkę. Pocztą otrzymasz otrzymasz komplet dokumentów oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres DKMS Polska. Co musisz zrobić z pałeczką? Przez 30 sekund pocierać nim wewnętrzną stronę policzka. Jutro w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. To czas, w którym na pierwszym planie stawia się ludzi, którzy poświęcili część siebie, aby uratować życie innym.

 

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego z jednej strony jest podziękowaniem za braterstwo i oddanie, a z drugiej zachętą do rejestracji w banku potencjalnych dawców przez niezdecydowanych jeszcze Polaków. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Polsce obchodzony jest od 2002 roku. Na początku święto dotyczyło niewielu osób, ponieważ przeszczepy od niespokrewnionych dawców były rzadkością. Obecnie liczba przeszczepów, jak również zarejestrowanych potencjalnych dawców stale rośnie.  W Polsce zarejestrowanych jest około 350 tys. potencjalnych dawców, jednak aby wszyscy chorzy na białaczkę mogli liczyć na przeszczep potrzebnych jest ich 2 miliony.

Jutrzejsze święto to czas, w którym dawcy szpiku spotykają się z biorcami, mogą wspólnie cieszyć się danym i otrzymanym zdrowiem. W Dniu Dawcy Szpiku Szczególnie głośno apeluje się również o rejestrację w banku potencjalnych dawców. Rejestracja zajmuje tylko chwilę. Polega na pobraniu wymazu z jamy ustnej, bądź próbki 4 ml krwi. 

Ewelina Banach ze Stowarzyszenia KrewAktywni zaznacza, że decyzja o rejestracji w banku potencjalnych dawców musi być przemyślana – jest to decyzja na całe życie i trzeba mieć świadomość, że nasza ewentualna rezygnacja w momencie znalezienia biorcy odbiera mu szansę na życie – mówi – do zobowiązań zarejestrowanych osób należą aktualizacja swoich danych, informacja o dłuższym wyjeździe za granicę, o zmianie stanu zdrowia, który mógłby zdyskwalifikować dawcę, informacji nt zrobienia sobie tatuażu- generalnie trzeba informować o wszystkich rzeczach, które mogą czasowo, bądź na stałe wykluczyć osobę z bycia dawcą –. 

W tym dniu dawcy szpiku oraz sponsorzy wspierający działalność rejestrów zostaną uhonorowani dyplomami i medalami za pomoc dla chorych na białaczkę. Liczba nagradzanych osób z roku na rok rośnie, ale wciąż jest niewystarczająca, dlatego w czasie obchodów Dnia Dawcy Szpiku będzie się można zapoznać z tematyką dawstwa szpiku, transplantacji oraz chorób nowotworowych krwi, co może przyczynić się do zwiększenia liczby potencjalnych dawców.

Justyna Bastrzyk

Foto: http://www.dosomething.org/spit 

Projekt i wykonanie: Mehowmy