Trwa Literaturomania

Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest od 2006 roku. Od początku swojego istnienia jest ważnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Od 2008 roku odbywają się również Dni Nagrody Literackiej Gdynia „Literaturomanie”. W tym roku zaplanowane zostały na dni 27- 29 czerwca.

 

– Idea Nagrody Literackiej Gdynia rodziła się powoli. Zaczynaliśmy skromnie, od idei konkursu literackiego, ale doszliśmy do wniosku, że jeśli już mamy organizować tego typu wydarzenie, to warto nadać mu odpowiednią rangę. Tworząc kolejne wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym chcemy między innymi pokazać wielowątkowość nowoczesnego miasta. – przekonuje prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

 

Literaturomanie 2012” to nie tylko Nagroda Literacka, ale również szeroki wachlarz wydarzeń towarzyszących. Stałymi elementami tegorocznego Festiwalu będą: wystawa „Kartoteka: Reprint”, Vademecum Nagrody Literackiej Gdynia, czyli stoisko księgarniane, na którym można kupić książki nominowane i nagradzane w Gdyni oraz Kiermasz Literaturomaniaka. To właśnie na kiermaszu będzie można wymienić książki ze swojej prywatnej biblioteczki na książki z używanych z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

 

Plan imprezy rozkłada się na trzy dni. Wczoraj oficjalnie zainaugurowano festiwal wprowadzeniem do filmu „Dorzecze Różewicza” i samaą jego projekcją.

 

28 czerwca odbędą się warsztaty scenariopisarskie z adaptacji prozy z Andrzejem Bartem, autorem scenariusza do filmu „Rewers”. Warsztaty przewidziane są dla 8 osób. Uczestnicy zostaną wybrani spośród zainteresowanych, którzy przedstawią krótki własny tekst prozatorski oraz określą wizję przełożenia swojej prozy na ekran. Tego samego dnia odbędzie się dyskusja z Piotrem Najsztubem, do której inspiracją jest książka „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, ks. Adama Bonieckiego. Będziemy mogli także wziąć udział w głównej debacie festiwalu skupionej wokół problemu relacji dziecka i literatury. Dyskutanci postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania: Dlaczego rzesze dzieci, które są często zachęcane przez rodziców do książek, w wieku młodzieżowym i dorosłym się od nich odwracają? Czy najmłodsi są przygotowywani do coraz poważniejszej literatury? Zakończeniem tego dnia Festiwalu będzie spotkanie z nominowanymi do NLG w kategorii „poezja” oraz „Stereodram”, czyli autorska recytacja wierszy oraz utwory improwizowane.

 

29 czerwca odbędzie się spotkanie z nominowanymi do NLG w kategorii „eseistyka” oraz Spotkanie poetyckie z Piotrem Sommerem. Będziemy mogli również obejrzeć i wysłuchać „Chain Smokers”, czyli projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej oraz wziąć udział w Jam session, które będzie stanowiło zwieńczenie trzech dni Festiwalu.

 

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2012:

POEZJA

1. Roman Honet, „Piąte królestwo”, Biuro Literackie

2. Eda Ostrowska, „Dojrzałość piersi i pieśni”, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

3. Edward Pasewicz, „Pałacyk Bertolta Brechta”, Wydawnictwo EMG

4. Marta Podgórnik, „Rezydencja surykatek”, Biuro Literackie

5. Marcin Sendecki, „Farsz”, Biuro Literackie

 

PROZA

1. Anna Nasiłowska, „Konik, szabelka”, Świat Książki

2. Magdalena Tulli, „Włoskie szpilki”, Wydawnictwo Nisza

3. Andrzej Turczyński, „Koncert muzyki dawnej”, Wydawnictwo Forma

4. Szczepan Twardoch, „Tak jest dobrze”, Wydawnictwo Powergraph

5. Filip Zawada, „Psy pociągowe”, Biuro Literackie

 

ESEISTYKA

1. Krystyna Czerni, „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, Wydawnictwo Znak

2. Adam Lipszyc, „Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera”, Wydawnictwo Sic!

3. Krzysztof Mrowcewicz, „Małe folio”, Instytut Badań Literackich PAN i Stowarzyszenie Pro Cultura Litteraria

4. Filip Springer, „Miedzianka. Historia znikania”, Wydawnictwo Czarne

5. Marian Sworzeń, „Opis krainy Gog”, Towarzystwo „Więź”

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy