Tęczowe Kino Zaangażowane

Kampania Przeciw Homofobii Trójmiasto oraz Krytyka Polityczna Trójmiasto w ramach cyklu Tęczowe Kino Zaangażowane zapraszają we wtorek 31 stycznia o godz. 18.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na pokaz filmu Xaviera Dolana „Zabiłem moją matkę”. Wstęp wolny.

Po seansie debata z udziałem dr Katarzyny Bojarskiej na temat procesu ujawniania swojej tożsamości seksualnej w kontekście relacji z rodziną i przyjaciółmi. Prowadzenie: Bartosz Górski.

O filmie:
Hubert jest zbuntowanym nastolatkiem, który nienawidzi swojej matki. Nie znosi jej kiczowatego gustu, niemodnych ubrań i upodobania do tanich bibelotów. Nade wszystko jednak nie znosi poczucia winy, jakie próbuje w nim wzbudzać. Matka natomiast nie rozumie, co dzieje się z jej ukochanym dzieckiem. Czuje się bezradna. Widzi, że dzieli ich coraz większa przepaść. Pewnego dnia Hubert zostaje zaproszony na obiad przez swoją nauczycielkę francuskiego – Julie, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Jednocześnie chce się usamodzielnić i próbuje razem z Antoninem wynająć mieszkanie. Wszystkie plany niweczy decyzja rodziców o wysłaniu Huberta do szkoły z internatem…

Filmów o tzw. trudnym okresie dojrzewania zbuntowanej młodzieży niepotrafiącej nawiązać wspólnego języka ze swoimi rodzicami powstało już bez liku. Dramat Xaviera Dolana o miłym dla ucha tytule „Zabiłem moją matkę” do sztampowych nie należy. Wbrew pozorom nie chodzi tu – jak można się domyślać – o szokowanie krwawą dosłownością, tylko o bardzo subtelną, poetycką nieomal wizję nieznośnej, toksycznej relacji podszytej miłością i nienawiścią między 18-letnim synem gejem (w tej roli sam reżyser) a nadopiekuńczą matką (Anna Dorval).
Janusz Wróblewski, recenzja filmu w tygodniku „Polityka”

„Zabiłem moją matkę”/”J’ai tué ma mère”
reż.: Xavier Dolan
prod.: Kanada 2009, 96 min.

dr Katarzyna Bojarska – adiunktka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowczyni, trenerka, edukatorka seksualna i badaczka społeczna a także autorka polsko- i obcojęzycznych publikacji naukowych i popularnych z zakresu seksuologii, problematyki genderowej oraz studiów Queer i LGBT; od 2004 roku świadczy pomoc seksuologiczną dla osób indywidualnych, par i rodzin, a także pomoc psychologiczną dla osób nieheteroseksualnych, transpłciowych                       i interseksualnych; pomysłodawczyni i współzałożycielka poradni zdrowia psychoseksualnego „BezTabu”.

 

 

 

 

 

Źróło: Gdańsk2016

Projekt i wykonanie: Mehowmy