Jaki będzie Gdańsk w 2030 roku?

Jakie potrzeby i pomysły mają dzisiejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych? Które inwestycje uznają za w pełni trafione, a o których chcieliby mieć więcej informacji? Te i wiele innych pytań padnie podczas cyklu debat Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza z młodymi gdańszczanami i uczącymi się w Gdańsku mieszkańcami innych miejscowości.


Pierwsza z debat odbyła się 25 stycznia w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących „Conradinum”. Wzięło w niej udział blisko dwustu maturzystów liceum i technikum. We wprowadzeniu do debaty, prezydent przedstawił dochody i wydatki miasta oraz poinformował o stanie realizacji inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych i miejskich. Zachęcając młodych ludzi do zadawania pytań, zwrócił uwagę na potrzebę autopromocji i konkurencyjności na wymagającym rynku pracy. – Myśląc o przyszłości, dobrej pracy i finansowej satysfakcji, wybierajcie kierunki inżynieryjne – apelował Adamowicz. Doskonałą ku temu okazją jest współpraca szkoły z pobliską Politechniką Gdańską. Prestiż miasta i jego możliwości oceniane są również pod względem liczby studentów poszczególnych kierunków. – Widzicie w Gdańsku pracujące dźwigi na budowach? Jest to sygnał dla inwestorów i odwiedzających miasto dziennikarzy, że nasze miasto się rozwija -.

Prezydent musiał zmierzyć się m.in. z następującymi tematami:
– wykorzystaniem PGE Arena Gdańsk po Euro 2012,
– potencjalnym paraliżem komunikacyjnym podczas rozgrywek,
– zabudową Wyspy Spichrzów,
– planami inwestycyjnymi miasta po roku 2014,
– szczegółami remontów torowisk i sieci tramwajowych,
– sposobami radzenia sobie Gdańska z kryzysem.

Projekt debat „Gdańsk 2030” to kolejny obok cyklu spotkań z mieszkańcami „Mój dom, Moja dzielnica, Moje miasto” i innych konsultacji branżowych, służący bezpośredniemu kontaktowi prezydenta z mieszkańcami, umożliwiający właściwe rozłożenie priorytetów inwestycyjnych oraz prezentację pomysłów na rozwiązywanie coraz to nowych wyzwań cywilizacyjnych. Młodzieżowe debaty, jeśli zechcą tego uczestnicy spotkań bezpośrednich, będą mogły mieć swój dalszy ciąg na profilu Facebook prezydenta www.facebook.com/Pawel.Adamowicz Tam również można znaleźć fotorelację z pierwszego spotkania.

Na koniec każdego spotkania uczestnicy otrzymują miejski folder „Gdańsk – miasto projektów unijnych” oraz materiały informacyjne GIWK i Euro 26. Kolejne spotkania planowane są po feriach zimowych.  Po cztery w marcu i kwietniu i jedno w maju.

 

 

Dariusz Wołodźko

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

 

 

 

Źródło: http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,20772.html

Projekt i wykonanie: Mehowmy