W niedzielę Wikipedia obchodzi swój dzień

Tworzona przez internautów wolne encyklopedia powszechna – Wikipedia, 15 stycznia obchodzi swój dzień. Jest to nieformalne święto wszystkich wikipedystów.

15 stycznia to rocznica założenia Wikipedii funkcjonującej już od 2001 roku. W tym dniu twórcy internetowej encyklopedii – wikipedyści, spotykają się w miejscowościach swojego zamieszkania, by uczcić święto.


Polskojęzyczna wersja Wikipedii zawiera już ponad 800 tysięcy artykułów, co stawia ją na piątym miejscu pod względem zawartości haseł. Przed naszą wersją na liście znajdują się edycje włoska, francuska, angielska i niemiecka. Wikipedystą  może zostać każdy internauta chcący podzielić się swoją wiedzą i wolnym czasem. O dziwo, patrząc na Wikipedię z tego punktu widzenia, możemy uznać, że zamieszczanei tam nowych haseł to wolontariat. W końcu robimy to dobrowolnie, bezpłatnie i dzielimy się swoim czasem z innymi.


Internetowa encyklopedia umożliwia dostarczenie informacji związanych ze swoim hobby – może to być opis zdarzenia historycznego, konkretnego miasta lub krainy geograficznej, biografia znanej osoby, definicja jakiegoś słowa itd. Wikipedia to obecnie bardzo popularne źródło informacji, dlatego należy pamiętać, że umieszczając artykuł na jej stronie trzeba dołożyć wszelkich starań, by był on jak najbardziej rzeczowy i rzetelny. Należy podać wszystkie pozycje bibliograficzne z jakich się korzystało, aby tekst był bardziej wiarygodny. Bardzo ważne jest również to, by język użyty w artykule był na jak najwyższym poziomie, by nie zawierał błędów ortograficznych, stylistycznych, ani zbyt wielu kolokwializmów. Autorzy Wikipedii odpowiedzialni są za informacje docierające do bardzo wielu osób. Wikipedyści redagują internetową encyklopedię bezpłatnie, nie czerpiąc z tego korzyści. Chcą dzielić się swoją wiedzą i pasjami z innymi ludźmi, co godne jest podziwu. Obecnie polska edycja Wikipedii nie należy do najbardziej jakościowych na tle obcojęzycznych wersji. Artykuły zamieszczane na jej stronach nie są poddawane wystarczającej analizie zewnętrznych instytucji, dlatego znaleźć w niej można błędy merytoryczne oraz (głównie) ortograficzne.

 

Zapraszamy więc wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą czy chcą zostać wolontariuszami lub nie mają na to czasu, żeby swoją przygodę z wolontariatem zacząć właśnie od Wikipedii. Uwaga! Wolontariat wciąga!

 

Justyna Bastrzyk

 

 

 

 

Foto: Robertolyra

Projekt i wykonanie: Mehowmy