Plan na Nowy Rok – Wolontariat zagraniczny!

Brak pomysłu na przyszły rok? Marzy Ci się poznanie innych kultur, zagraniczne podróże, poszerzanie horyzontów? Masz ochotę zrobić coś dla innych i siebie? Jeżeli tak, to Wolontariat Europejski jest dla Ciebie!

 

Wolontariat Europejski ( European Voluntary Sernice – EVS) to program, który pozwala wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy na pracę społeczną we wszystkich Krajach Unii Europejskiej i Partnerskich Krajach Sąsiedzkich w min. krajach Basenu Morza Śródziemnego czy Kaukazu. Adresowany jest do młodzieży w wieku 18-30 lat i trwa od 2 do 12 miesięcy (standardowo jednak jest to 9 miesięcy).

 

Co należy zrobić? Po pierwsze zastanów się, co chciałbyś robić. Jakie są Twoje marzenia, zainteresowania, czy lubisz pracować w grupie, a może świetnie dogadujesz się z dziećmi. Jadąc na wolontariat zagraniczny nie musisz mieć ani kwalifikacji ani doświadczenia. Nie musisz znać także żadnego języka obcego na określonym poziomie (chyba, że będzie to wymogiem organizacji zapraszającej). Jeżeli jednak znasz jakiś język obcy – to bardzo dobrze, będzie Ci po prostu trochę łatwiej, niż osobie która w ogóle nie zna języka.

 

Na co wolontariusz może liczyć? Wolontariusz nie zostaje pozostawiony sam sobie. Ma zapewnione szkolenia przygotowawcze (przed wyjazdem za granicę), szkolenie wprowadzające (wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego), spotkanie pośrednie (w połowie trwania projektu oraz spotkanie po zakończeniu projektu). Uczestniczy także w kursach i szkoleniach przed i w czasie trwania projektu (kurs językowy czy kursy praktyczne). Pokrywane są również wszelkie koszty związane z pobytem takie jak:

Ubezpieczenie, 90% kosztów podróży (10% pokrywa albo wolontariusz albo organizacja goszcząca lub wysyłająca – wszystko zależy od danej oferty wyjazdu) wyżywienie, transport lokalny, zakwaterowanie i kieszonkowe. Piecze nad wolontariuszem sprawuje mentor – przydzielony opiekun, który służy pomocą merytoryczną i wsparciem w nowym środowisku.

Wolontariat krok po kroku

Pierwszy krok to znalezienie projektu. Przewertuj internet, zajrzyj na www.ec.europa.eu, a dokładniej http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm, można zerknąć również na www.vap.org.uk czy www.evsexpress.ro. Krok drugi to znalezienie organizacji wysyłającej. Szukaj organizacji, które mają już w tym doświadczenie, z pewnością pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego projektu i ułatwią wszelkie formalności. Jeżeli się zdecydowałeś przygotuj dokumenty: wypełnij wniosek, przygotuj CV i list motywacyjny. Ważne jest, żeby złożyć go przed jednym z trzech terminów (1 luty, 1 maja, i 1 października) Następnie cierpliwie czekaj na odpowiedź. Zakwalifikowałeś się? Pamiętaj, że od tego momentu do momentu wyjazdu musi minąć co najmniej 6 tygodni. To czas dopełniania wszelkich formalności; wyrobienia paszportu, wizy czy podpisania umowy a także szkolenia przedwyjazdowego.

 

Teraz pozostaje tylko spakować walizki, wziąć głęboki oddech i przygotować się na nowe wyzwania, lub tak jak ja otworzyć oczy w wygodnym fotelu i zacząć wertować strony z projektami. Udział w projekcie można wziąć tylko raz w życiu (wyjątek stanowią wyjazdy krótkoterminowe), może więc warto właśnie w tym roku wykorzystać tę szansę?

 

Więcej szukajcie na stronie Stowarzyszenia Morena w Gdańsku – możecie odwiedzić ich również osobiście:

http://www.morena.org.pl/news.php

 

Jeżeli do Gdańska macie za daleko, szukajcie informacji w Gdyni w Centrum Współpracy Młodzieży http://www.cwm.org.pl/, co więcej Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące Wolontariatu Europejskiego (EVS) odbędzie się 10 stycznia 2012 w sali nr 107 w Urzędzie Miasta Gdyni przy ul. 10 lutego 24. Na spotkaniu będą omawiane ogólne zasady wolontariatu w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Będzie też możliwość spotkania byłych wolontariuszy EVS. Spotkanie potrwa około 1,5 godz i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

 

 

chaperone

Projekt i wykonanie: Mehowmy