Międzynarodowy Dzień Emigrantów

W dzisiejszych czasach przemysł turystyczny rozwija się zaspokajając każdą potrzebę obcokrajowca, tak aby wracał do domu zadowolony. Co jednak z tymi, którzy są zmuszeni do życia na obczyźnie z powodu kryzysu lub prześladowań?

 

18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Emigrantów. Został on ustanowiony 4 grudnia 2000 roku. Dlaczego wybrano datę 18 grudnia? Właśnie tego dnia ONZ ustanowił międzynarodową konwencję dotyczącą ochrony praw emigrantów oraz ich rodzin.

 

ONZ szacuje, że na świecie jest około 214 mln migrantów. Dzięki nim kraje, w których przebywają, wzbogacają się kulturowo, osiągają równowagę demograficzną, a także wzrasta w nich tolerancja. Tak duża liczba migrantów na świecie stanowi jednak poważne zagrożenie dla praw człowieka. Ludzie, którzy decydują się na wyjazd z ojczyzny bardzo często traktowani są jako tania siła robocza, zmuszeni są pracować na czarno, nie zapewnia im się godziwych warunków pracy.

 

W Gdyni ma powstać w przyszłości Muzeum Emigracji. Z końcem listopada zakończył się konkurs na najciekawszą historię o emigracji, związaną z członkiem rodziny. Nagrodą były bilety lotnicze, a zwycięskie opowieści zasilą zasoby przyszłego muzeum, którego otwarcie planowane jest na 2014 rok w zabytkowym Dworcu Morskim z XIV wieku.

 

– Chcemy gromadząc te emigracyjne fragmenty polskich życiorysów , stworzyć zbiorowy portret polskiej emigracji, historycznej, ale i współczesnej. – powiedział Aleksander Gosk, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. Muzeum Emigracji. Już od pewnego czasu zbierane są przeróżne materiały dotyczące polskiej emigracji. Miejmy nadzieję, że w 2014 roku będziemy mogli wiele się dowiedzieć o tym jak wyglądało i wygląda współcześnie problem migracji.

 

Orson Scott Card napisał w swojej książce „Gra Endera”- Ludzie zawsze wyruszają. Zawsze. Wierzą, że potrafią urządzić życie lepiej niż w domu. –

 

 

Ola Meka

 

 

 

Foto: UN Media

Projekt i wykonanie: Mehowmy