EkoListopad

Na hasło ekologia powoli dostaję alergii. Wciskają mi ekologiczne lego, papierosy, ekowakacje na ekomateracu a ostatnio nawet ekologiczną wodę(sic!). Jestem absolutnym przeciwnikiem ekościemy, ale zdarzają się inicjatywy, które modę na ekologię wykorzystują mądrze. Nie do zbijania ekologicznego interesu, lecz do zwrócenia uwagi na problemy nasze i naszej planety w sposób rzeczowy i ciekawy.

 

Przykładem takich działań są listopadowe spotkania organizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej pod hasłem „My i One? A może po prostu my? Środowisko, zwierzęta ludzie…”. Cykl obejmuje 4 wtorkowe spotkania z projekcjami filmowymi odnoszącymi się każde do innego zagadnienia. Pierwsze o tytule „Ziemia, planeta nie tylko ludzi” ( 8 listopada od godziny 16) dotyczyć będzie problemów i zagrożenia środowiska naturalnego: globalnego ocieplenia, umierające lasów, wymierania gatunków zwierząt i roślin a także kończących się zasobów naturalnych. Przed prelekcją zaprezentowany zostanie znakomity film „S.O.S. Ziemia” („Home”).

 

Tematami kolejnych spotkań będą „Rozrywka pełna goryczy” (15listopada), czyli pytanie o etyczność trzymania zwierząt w cyrkach dla ludzkiej rozrywki, „Futra nie rosną na drzewach” (22 listopada) o środkach, jakimi posługuje się przemysł futrzarski by był dochodowy i przybliży sytuację zwierząt hodowanych na futra w naszym kraju. Ostatnia część cyklu „My i one? A może po prostu my?” ( 29 listopada) opowiadać będzie o etycznym stylu życia. To znaczy życiu tak, by szkodzić sobie, środowisku naturalnemu i zwierzętom jak najmniej.

 

Na wszystkie spotkania wstęp jest nieodpłatny, mile widziani są przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III wieku. Spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 16 przy ulicy Straganiarskiej 43/46 w Gdańsku (siedziba Centrum) i trwać ok. półtorej godziny. Centrum jest wpisane na listę 100 rekomendowanych przez Ministerstwo Środowisko ośrodków edukacji. Czy zdobędzie także waszą rekomendację? Moją już ma.

 

Ekologiczny listopad wspiera również Fundacja Nasza Przestrzeń, Stowarzyszenie Arteria, Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, którzy w ramach realizacji Projektu Świat Praw Człowieka zapraszają na warsztaty „Głodni wiedzy – ekoaktywni”, dotyczące udziału społeczeństwa w konsultacjach społecznych, prawie dostępu do informacji o środowisku. Prelegentki zaprezentują także program multimedialny „Poznajemy nasze drzewa i krzewy”, którego są współautorkami oraz podzielą się doświadczeniami w swej pracy w organizacji pozarządowej o charakterze proekologicznym. Warsztty odbędą się 16.11.2011 (środa) godz. 09.00 – 16.00, zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową zapisy.spc@naszaprzestrzen.org


Warsztaty będą formą platformy wymiany doświadczeń pod hasłem „Masz prawo wiedzieć”. Trenerki poruszą kwestię prawa dostępu do informacji o środowisku i wskażą jak z tego prawa korzystać. Podzielą się doświadczeniami i wiedzą zdobytą przez pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku w ciągu 18 lat istnienia. Ważną częścią spotkania będzie warsztat o rodzimych gatunkach drzew i krzewów – od nauki rozpoznawania poszczególnych gatunków i ciekawostek o każdym z nich, przez wniosek o ustanowienie pomnika przyrody, po interaktywny test sprawdzający zdobytą wiedzę. A jeśli pogoda na to pozwoli i z nie wszystkich drzew opadną liście, to warsztat podsumujemy krótkim spacerem. Bądźmy eko w listopadzie!

 

                                                                                                                      Chaperone

Projekt i wykonanie: Mehowmy