Wczoraj ruszyła rekrutacja Wolontariuszy Miast Gospodarzy na UEFA EURO 2012. Jak zostać wolontariuszem? Bardzo prosto, bo to tak samo łatwe, jak kliknięcie „Lubię to!” na Facebooku.
Kto może być wolontariuszem?
Każdy z nas. Uczysz się, pracujesz, studiujesz, nie pracujesz i chciałbyś wypełnić czymś swój wolny czas, jesteś bezrobotny i chciałbyś zdobyć doświadczenie? Skorzystaj! Wystarczy spełniać trzy kryteria: musisz mieć 18 lat (w dniu 30 kwietnia 2012), musisz posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym i nie martw się, FCE i inne certyfikaty nie są konieczne i nie są wymagane. I jeszcze jedno: musisz być dyspozycyjny w czasie turnieju, czyli od 8 czerwca do 1 lipca 2012.
Jak to zrobić?
Jak się zgłosić? Wystarczy wejść na stronę www.wolontariatmiejski2012.pl i na samej górze strony kliknąć myszą w guzik: „Zarejestruj się”, następnie pojawia się nam strona „Dołącz do Nas” – strona rejestracji do portalu. Jest to standardowy panel, który należy wypełnić, aby zarejestrować się do portalu, bo bez tego, nie możemy rozpocząć wypełniania formularza rekrutacyjnego. Wpisujemy imię, nazwisko, datę urodzenia, adres mailowy i hasło. Po otrzymaniu e-maila z linkiem aktywacyjnym na naszą skrzynkę pocztową, ruszamy z rekrutacją. Do tego potrzebujemy dowodu osobistego, zdjęcia legitymacyjne w formacie PNG lub JPG (możliwość uzupełnienia później) oraz prawa jazdy (jeśli je posiadamy). Pierwszy krok formularza rekrutacyjnego to podstawowe dane osobowe takie jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania, płeć, numer PESEL i numer dowodu osobistego. Zaznaczamy również status zawodowy oraz języki obce jakie znamy, chwalimy się również szkoleniami i kursami jakie przeszliśmy i motywujemy swój wybór, czyli opisujemy dlaczego chcemy zostać wolontariuszami podczas EURO 2012. Drugi krok to wybór miasta w jakim chcemy działać, dokładne określenie naszej dyspozycyjności, wybranie rozmiaru naszego, przyszłego wolontaryjnego ubranka i wybór® stanowiska na którym chcemy działać – każde stanowisko po najechaniu na nie myszką jest doskonale opisane z wyszczególnieniem wszystkich zadań przewidzianych dla wolontariusza, co rzeczywiście pomaga podjąć decyzję. Trzeci etap, to test z języka angielskiego. Test jest jednokrotnego wyboru, składa się z 25 bardzo prostych pytań i co najważniejsze jego wynik nie jest decydujący w rekrutacji wolontariuszy. Test polega na uzupełnianiu zdań, które na pewno niejednokrotnie usłyszymy podczas mistrzostw. Po zakończeniu testu, już nic nie musimy robić, teraz pozostaje czekać na wiadomość o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną. Co organizatorzy będą brali pod uwagę przeglądając zgłoszenia? – Będziemy badać motywacje, znajomość języków i doświadczenie, dlatego zachęcamy do aktywności już teraz. Doświadczenie będzie bardzo wysoko punktowane – mówi Magdalena Skiba, koordynator Wolontariatu Miast Gospodarzy w Gdańsku, kierownik Referatu Integracji Społecznej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowym.
Rozmowy rekrutacyjne wystartują od połowy lutego 2012 i potrwają do połowy kwietnia 2012.Tutaj także bez obaw, każdy zaproszony na rozmowę wolontariusz będzie sam mógł wybrać najbardziej odpowiadający mu termin takiej rozmowy. Następnie trzeba będzie poczekać do końca kwietnia 2012 w maju przejść szkolenia, a później działamy na Euro!
Po co ten cały wolontariat?
Wczoraj podczas konferencji prasowej otwierającej rekrutację, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Andrzej Bojanowski, w bardzo dobry sposób tłumaczył, czym jest wolontariat – Wolontariat to kolejny ważny krok w stronę EURO 2012, krok niematerialny. Wolontariat jest bardzo twórczym i fajnym przedsięwzięciem i zachowaniem. Wolontariat jest nam bardzo potrzebny, a w ostatnich dwudziestu latach bardzo nam umknął -. Ogromną potrzebę wolontariuszy podczas mistrzostw tłumaczyła wszystkim Monika Chabor, Koordynator Projektu Odpowiedzialności Społecznej PL.2012 – Wolontariat jest w sercu przygotowań. Kiedy objeżdżaliśmy Polskę i obserwowaliśmy przygotowania, sam Platini powiedział: „infrastruktura jest tłem, najważniejsza jest organizacja” i po to jest właśnie wolontariat – .
Najbardziej dokładnie, po co jest wolontariat wytłumaczył wszystkim Krzysztof Skiba z Big Cyc – Wolontariusze są potrzebni, po to, żeby wyprzedzili na lotnisku wszelkie osoby, które będą chciały oferować kibicom rozmaite usługi np. Pana z wąsem, który podchodzi i mruczy, taksóweczkę, taksóweczkę?, oczywiście cena w tym momencie wzrośnie o 500%, a następnie zaprosi szanownego kibica na zwiedzanie…Orunii…nocne zwiedzanie. Wolontariusze są po to, żebyśmy powitali na lotniskach kibiców z całego świata nie tylko słowami: stop, sex i taxi. Musimy wykorzystać to Euro, po to, żeby przyjeżdżali tu turyści i zostawiali tu swoje pieniądze -. Jak mówią o wolontariacie sami wolontariusze – Wolontariusz to nie określenie zawodu, nie funkcja, nie praca. Wolontariusz to po prostu cecha charakteru, której nie da się odkryć, póki się nie spróbuje – mówi Zuzanna Topiłko, wolontariuszka podczas Euro 2008 w Austrii.
Co będziemy mieli z wolontariatu?
Doświadczenie, co pomoże wam z całą pewnością w znalezieniu pracy w przyszłości. Poznacie ciekawych ludzi, weźmiecie udział w bezpłatnych szkoleniach, dostaniecie oryginalny i jedyny w swoim rodzaju certyfikat, gdzie wyszczególnione będą wasze obowiązki i zadania.
Wolontariat na EURO 2012 to super propozycja i cała gama możliwości, warto również pamiętać o tym, że Euro będziemy mieli pod nosem i warto z tego skorzystać.