Do piątku potrwa akcja bezpłatnego badania słuchu u dzieci. W projekcie uczestniczy 10 gdańskich podstawówek, a na Długim Targu ustawiony został specjalny ambulans czekający na uczniów, których szkoły nie przyłączyły się do programu.
Mecenasem trwającego od poniedziałku programu badań „Słyszę” jest Fundacja Ronalda McDonalda przy współpracy z warszawskim Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu. Badania mają charakter dwufazowy – badania przesiewowego oraz konsultacji medycznej.
Celem zdiagnozowania zaburzeń słuchu w akcji wykorzystywany jest audiometr. Badane dziecko ma na uszach słuchawki i poprzez podniesienie ręki informuje o słyszanych przez siebie dźwiękach. Badanie jest bezbolesne i trwa około 15 minut.
Obecnie ciągle rośnie liczba zaburzeń słuchu wśród dzieci. Powodów jest wiele – huk miejski, hałas w szkole, głośna muzyka, korzystanie z przenośnych odtwarzaczy mp3. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich dzieci tak bardzo narażone są na pogorszenie słuchu lub że ich uszy już nie funkcjonują prawidłowo.
Nie tylko Fundacja Ronalda McDonalda zwróciła uwagę na problem zaburzeń słuchowych. Program Trzeci Polskiego Radia oraz Newsweek prowadzą akcję społeczną „Nie trać słuchu”. Na falach Trójki emitowane są audycje mające uzmysłowić słuchaczom, że pogarszanie się słuchu to choroba cywilizacyjna, z którą można walczyć. W nadawanym od 13 lipca cyklu audycji podejmowane są tematy związane z objawami i profilaktyką osłabienia słuchu, problemami ze słuchem u dzieci i młodzieży, negatywnym wpływem głośnej muzyki itp.
Nasz słuch narażany jest na ciągły hałas, co skutkuje wieloma zaburzeniami. Jest to problem coraz większy i coraz częściej dostrzegany, czego przykładem jest program Fundacji R. McDonalda oraz akcja radiowej Trójki i Newsweeka. Mimo nagłaśniania problemu wciąż za mało z nas bada słuch swój i swoich dzieci. Pomóżmy sobie i naszej rodzinie przyciszając telewizor czy radio oraz badajmy poprawność naszego słuchu.
Rodzice dzieci uczęszczających do szkół, które nie biorą udziału w programie badania słuchu mogą przyjść z nimi do ambulansu ustawionego na Długim Targu w Gdańsku. Badania odbywają się w godzinach 10-13, a konsultacje od 14-18. Przed przyjściem należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 661 107 876.
Justyna Bastrzyk