Porozmawiajmy o książkach

Pierwsze w Polsce Dyskusyjne Kluby Książki powstały w 2007 roku. Pomysł Instytutu Książki, dzięki współpracy bibliotek wojewódzkich, funkcjonuje dziś w całym kraju. Na samym Pomorzu takie kluby działają w 21 miastach. W ramach DKK organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i wykłady, ale przede wszystkim dyskusje, w których może wziąć udział każdy.

 

Dyskusyjne Kluby Książki powstały z myślą o osobach, które lubią czytać, a co więcej, lubią komentować, oceniać i rozmawiać o tym, co przeczytały. Uczestnictwo w DKK nie wymaga odpowiedniego wykształcenia,  doświadczenia, ani specjalnych przygotowań. Spotkania mają dość luźną formułę, która zależy od uczestniczących w niej osób, bo to one kreują przebieg dyskusji.

 

Celem DKK jest promocja czytelnictwa. Starają się one stworzyć modę na książki, która obejmie różne grupy społeczne. Istnieją kluby zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W Pelplinie działa również klub dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo. W samym Gdańsku funkcjonuje 13 filii DKK. Jeden również w Bibliotece gdańskiego Aresztu Śledczego. W Gdyni mamy dwa takie oddziały, a w Sopocie jeden. Jeżeli zatem nie mamy w rodzinie lub wśród znajomych osoby, z którą możemy porozmawiać o literaturze, warto wybrać się do DKK i podzielić swoją wiedzą i opinią.

 

Już dzisiaj, w ramach gdańskiego DKK, odbędą się dwa spotkania autorskie. Jedno z nich o godzinie 16.00 w Filii nr 9 WiMBP (ul. Jagiellońska 8, Gdańsk Przymorze), a drugie o 18.30 w Filii nr 44 WiPMBP (ul. Wyrobka 5A, Gdańsk Morena). Na obu spotkaniach zaprezentuje się Barbara Meder, autorka książki „Babcia w Afryce”. Lektura jest pierwszą częścią opisu jej wędrówki przez kontynent afrykański. Druga część ukarze się niebawem i będzie nosiła tytuł „Babcia w pustyni i w puszczy”.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy