Wolontariat to pomoc biednym i chorym, to praca bez pieniędzy i frajerstwo? Nie! Wolontariat to organizowanie festiwali muzycznych, wielkich koncertów, to imprezy sportowe, to nie praca, tylko działanie, to wspieranie a nie robienie czegoś za kogoś. Wolontariat to pasja i rozwój samego siebie.
Wczoraj popołudniu zakończyło się czwarte Forum Młodych, spotkanie młodych ludzi, którzy co roku na forum zdobywają wiedzę i debatują na różne tematy. Tematem przewodnim pierwszego Forum Młodych była wolność i solidarność. W roku 2009 młodzi debatowali o ekonomii, ekologii i społeczeństwie, 2010 rok to spotkanie z bohaterami Solidarności, bohaterem tegorocznej edycji był wolontariat.
Wolontariat – zrób to sam
Forum Młodych rozpoczęło się punktualnie o 10:00 sesją plenarną, w której uczestniczyła Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, Agnieszka Buczyńska, wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Izabela Dyakowska, ekspert wolontariatu pracowniczego, trener biznesu i NGO. Uczestnikami tej części byli również Maciej Florek, tancerz, choreograf, zwycięzca pierwszej edycji programu You Can Dance, Krzysztof Nowaczewski, wiceprezes zarządu Banku BPH oraz Krzysztof Skiba – muzyk, jeden z liderów Pomarańczowej Alternatywy. Zaproszeni goście odpowiadali na pytanie: po co jest nam ten wolontariat? Jednak dyskusję rozpoczęła podstawowa kwestia: czym jest wolontariat?
Skiba, z zespołu Big Cyc rzucił, jako pierwszy – Wolontariat powinien być w ogóle zakazany, wtedy będzie najbardziej popularny -. Wyzwanie Skiby podjęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall – Ja nie jestem na tyle odważna, żeby zakazywać wolontariatu, ale chcę żeby szkoła przede wszystkim była ciekawa, żeby tam się coś działo, żeby był tam wolontariat, żeby były tam organizacje pozarządowe, a wiem, że są nauczyciele z pasją, którzy chcą robić coś więcej -. Po co wolontariat jest potrzebny młodym ludziom, dobrze wyjaśnił wszystkim Krzysztof Nowaczewski – Kiedy rozpoczniecie swoją ścieżkę zawodową, spotkamy się na rozmowie kwalifikacyjnej, jako młode osoby będziecie pewnie mieli małe doświadczenie i w tym momencie liczy się przede wszystkim wasza aktywność i tą aktywność daje wam wolontariat -. Czym jest wolontariat, próbował również określić Maciej Florek – Wolontariatu nie definiowałem nigdy, ale od wolontariatu zaczynałem już w domu, kiedy mama mówiła: idź wyrzuć śmieci, robiłem to za darmo. Powiem wam, że gdyby nie wolontariat, nigdy nie rzucałbym oszczepem i nie rzucałbym kulą, robiłem tyle rzeczy, w które w ogóle byście nie uwierzyli -. Zwycięzca You Can Dance podpowiedział również uczestnikom co można robić jako wolontariusz – Dzięki wolontariatowi można zrobić flash moba, można zobaczyć firmę od środka, można wziąć udział w Nocy Muzeów. Jak patrzę na was, to sobie myślę, ile rzeczy moglibyśmy zrobić. Po prostu sami twórzcie sobie wolontariat -.
Po krótkiej debacie z sali zaczęły padać pytania: jak zorganizować zbiórkę pieniędzy, jak zorganizować charytatywny koncert, a nawet padła propozycja do Skiby, aby przyjechał charytatywnie zagrać w Ustce. – Niestety, ale to wygląda tak, że żeby zagrać koncert charytatywny, trzeba mieć pieniądze. Trzeba opłacić obsługę, ochronę itd. itd., a to wszystko nie jest takie proste – tłumaczył Skiba. Słusznie pytania padające z Sali skomentował Krzysztof Nowaczewski – Wolontariat to nie tylko zbiórka pieniędzy. Wolontariat to poświęcenie swojego czasu. Zamiast zbierać pieniądze dla chorego kolegi, możecie np. przychodzić do niego i czytać mu książki albo możecie pomalować mu ściany w pokoju.
Padło również pytanie o pieniądze, Maciej Florek wytłumaczył wszystkim – Nawet gdybym chciał, trudno byłoby wolontariuszowi zapłacić, bo wolontariusz z pasją, daje więcej niż pracownik -.
Wrażenia
– Pierwsza część była bardzo ciekawa. Podobała mi się część pytaniowa. Zobaczyłam jak wolontariat wygląda z różnych punktów widzenia – mówi Milena Woźniak z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
– Podobało mi się lepiej niż w zeszłym roku. Na Forum Młodych jestem drugi raz. Działałem już parę razy w kołach wolontariackich, ale teraz chcę dowiedzieć się czegoś o wolontariacie międzynarodowym, jak wygląda od strony formalnej. Chcę pojechać do Afryki, żeby pomagać dzieciom – mówi Paweł Baranowski z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
– Ogólnie mi się podoba. Przyszłam z przedstawicielami wolontariatu szkolnego. Chodzi nam o zapoznanie się z nowymi organizacjami pozarządowymi, chcemy poszerzać możliwości – mówi Aleksandra Lica, nauczycielka z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Kariera, pasja, podróże, lokalne działanie
Po krótkiej przerwie na ciepłą zupę i wzmacniającą kawę, rozpoczęła się najważniejsza część Forum Młodych – panele dyskusyjne. Każdy uczestnik spośród czterech zaproponowanych paneli tematycznych wybierał jeden, jego wybór potwierdzała kolorowa opaska, zakłądana na nadgarstek, która otrzymywał przy rejestracji.
Podczas panelu, „Wolontariat: wiedza i umiejętności, czyli milowy krok do kariery zawodowej” Dorota Sobieniecka-Kańska – dyrektor Gdańskiego Klub Biznesu, próbowała wytłumaczyć wszystkim młodym, jak ważny jest wolontariat w karierze zawodowej. – Wolontariat to początek waszej kariery zawodowej. Wolontariat to najlepsza lokata i przepustka na przyszłość -.
Podczas panelu „Wolontariat: rozwijaj pasje i zainteresowania. To naprawdę możliwe!” Zaproszeni goście rzucali antystresowym mózgiem w kierunku publiczności w celu odnalezienia jak największej ilości pasji, które są początkiem każdego wolontariatu. Tu również uczestnicy próbowali tłumaczyć czym jest wolontariat. – Wolontariat, to przede wszystkim ludzie, najfajniejsze to tworzenie czegoś razem – mówiła Agnieszka Pajączkowska – Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę. – Ja na wolontariat pojechałem do Afryki, przelot opłaciłem sobie sam, ale oni pokazali mi takie miejsca, w których nawet Cejrowski nie był – mówił Maciej Florek.
„Mózg” pierwszy trafił w Michała, – Moja pasja to historia -, – A to super, to blisko mnie, bo są konie, możesz brać udział w rekonstrukcjach, np. Oblężenie Malborka – mówił Maciej Florek.
Padały proste rozwiązania, jak działać w oparciu o swoje pasje. – Interesuje Cię weterynaria? Możesz zrobić w osiedlowym sklepie tablicę, na którym mieszkańcy, będą przyczepiac ogłoszenia, o tym, że akurat wyjeżdżają i szukają osoby, która zajęłaby się ich zwierzakiem, na tablicy również inni przywieszaliby ogłoszenia, że akurat są w domu i z chęcią się zaopiekują czyimś psem czy kotem – mówiła Agnieszka Pajączkowska.
Podczas panelu dotyczącego wolontariatu zagranicznego, wolontariusze opowiadali o swoich wyprawach do Afryki czy Portugalii, padały pytania jak wyjechać, gdzie się zgłosić i jakie warunki należy spełniać.
Po wszystkim
– Bardzo mi się podobało, już się zapisałam na wolontariat europejski i do krewniaków. Kiedyś byłam wolontariuszką, ale miałam za mało czasu, żeby działać, teraz mam pomysły jak w inny sposób się udzielać – mówiła tuż po zakończeniu Forum Młodych Karolina Juchniewicz, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie.
– Dowiedziałam się wszystkiego o wolontariacie zagranicznym. Teraz chcę pojechać do Japonii – mówi Klaudia Szamotulska z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
– Było bardzo interesująco, zaczęło się rozkręcać pod koniec, była duża dyskusja na temat 2 punktów do liceum i tutaj było dużo kontrowersji. Było ciekawie – mówi Stefania Siorek z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Forum Młodych udało się w stu procentach. Teraz znamy już odpowiedź na pytanie czym jest wolontariat. – Trzeba marzyć i jeżeli to marzenie jest długo i jeżeli intuicja nam podpowiada, że to właśnie to, to zrób to i nie ważny jest cel, ważna jest droga, kiedy spotykasz wielu ludzi. Wolontariat to ta droga – mówi Kamila Czerwińska – menedżer ds. Wolontariatu UEFA EURO 2012.