Dekada z Wikipedią

Wolna encyklopedia powszechna, pisana i redagowana przez internautów – Wikipedia – obchodzi w Polsce swoje 10-te urodziny. 26 września 2001 r. opublikowano pierwszy artykuł dotyczący reguły Titusa- Bodiego. Od tego czasu  liczba artykułów, jak również zarejestrowanych użytkowników stale rośnie.

Polska wersja jest obecnie jedną z największych edycji językowych Wikipedii. Liczy ona ponad 800 tys. artykułów, co sytuuje ją na piątym miejscu. Więcej haseł zawierają tylko edycje włoska, francuska, angielska i niemiecka.

Autorem Wikipedii – wikipedystą – może zostać każdy internauta chcący podzielić się swoją wiedzą. Dzięki internetowej encyklopedii każdy może dostarczyć informacji związanych ze swoim hobby – może to być opis zdarzenia historycznego, konkretnego miasta lub krainy geograficznej, biografia znanej osoby, definicja jakiegoś słowa itd.

Zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta, co sądzą na temat Wikipedii. Magda z Gdyni przyznaje -Wikipedia jest mi bardzo przydatna, w większości ufam jej hasłom, choć zawsze bacznie przyglądam się zawartej w artykule bibliografii. Dla mnie, studentki slawistyki, ogromnie ważne jest również to, że mogę na dany temat poczytać w różnych językach. Studentka z Gdańska , Aneta,  podobnie jak poprzedniczka mówi -Wikipedia jest bardzo wygodnym sposobem pozyskiwania informacji. Nie można oczywiście ufać jej bezgranicznie, ale uważam ją za wiarygodne źródło.
Bardziej nieufni wobec Wikipedii są starsi mieszkańcy Trójmiasta. Pan Mieczysław, spawacz z Gdańska, powiedział – Słyszałem o Wikipedii, ale nie ufam czemuś, co redagować może każdy i co nie zostało poddane dokładnej analizie specjalistycznej. Korzystam wyłącznie z drukowanej Encyklopedii PWN. Nieco mniej sceptyczna jest pani Jolanta z Gdyni -Hasła naukowe sprawdzam wyłącznie w drukowanej encyklopedii, ale jeśli chcę dowiedzieć się czegoś o współczesnym aktorze czy muzyku z chęcią zaglądam do Wikipedii.

Fakt, że każdy może stać się wikipedystą motywuje potencjalnych autorów do zgłębiania wiedzy na temat interesującego zjawiska, by publikowany artykuł był jak najbardziej przydatny. Warto robić coś dla innych, którzy nie każdą informację mogą znaleźć w tradycyjnej encyklopedii lub  po prostu jej nie posiadają.

Niestety polska edycja Wikipedii nie należy do najbardziej jakościowych na tle obcojęzycznych edycji. Artykuły w polskiej Wikipedii nie są poddawane wystarczającej analizie zewnętrznych instytucji, dlatego znaleźć w niej można błędy merytoryczne oraz (głównie) ortograficzne.

Warto pamiętać, że umieszczając artykuł w Wikipedii trzeba dołożyć wszelkich starań, by był on jak najbardziej rzeczowy i rzetelny. Należy podać wszystkie pozycje bibliograficzne z jakich się korzystało, aby tekst był bardziej wiarygodny. Bardzo ważne jest również to, by język użyty w artykule był na jak najwyższym poziomie, by nie zawierał błędów ortograficznych, stylistycznych, ani zbyt wielu kolokwializmów.

 

Justyna Bastrzyk

Projekt i wykonanie: Mehowmy