XII Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny zakończył drugiego września swoją gdańską część spektaklem – instalacją „Miasto możliwe”. Niezwykłe wydarzenie odbyło się na barce na wodach Motławy i było zwieńczeniem międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych. Niesamowity performance przygotowany przez Katarzynę Zawistowską, Katarzynę Pastuszak i Łukasza Borosa przybliżył oglądającym niewidzialne możliwości stworzenia miasta na wodzie.
Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” – Tczew – Europa jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych na Pomorzu. Formuła festiwalu opiera się na wytworzeniu przestrzeni dla spotkań i wymiany doświadczeń znanych artystów oraz ludzi związanych ze sztuką z całej Europy z pokoleniem twórców i społeczności lokalnej. Tegoroczna edycja Zdarzeń wyszła poza dotychczasową lokalizację – Tczew, do Gdańska. Teatralną częścią gdańskiego fragmentu festiwalu były Białe małżeństwo autorstwa Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Rau oraz Spettatori szwajcarskiej Szkoły Teatru Dimitri. Oba spektakle można było obejrzeć na scenach Teatru Wybrzeże.
Niecodziennym zakończeniem XII Festiwalu Zdarzenia w Gdańsku był performance Miasto możliwe. Widowisko rozpoczęło się efektowną wizualizacją, której częścią były ujęcia Długiego Pobrzeża, połączona z poruszającą muzyką. Inscenizacja w scenografii Katarzyny Zawistowskiej składała się z przedstawienia morskich symboli, które zostały zaprezentowane przez uczestników warsztatów odbywających się w ramach Zdarzeń. Jednostka, na której odbywał się performance, zacumowana była przy nabrzeżu Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, co przeszkadzało w odbiorze widzom znajdującym się po drugiej stronie rzeki. Jednak półgodzinne widowisko, którego inspiracją była obecność wody w przestrzeni miejskiej, w ciekawy oraz naturalny sposób ukazało „wizualną opowieść o codziennym życiu na wodzie”.
Wydarzenie dzielnie wspierali wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
AF