31 sierpnia to Dzień Blogów. Liczba internetowych pamiętników od połowy lat 90. stale rośnie. Współcześnie mało kto pisze tradycyjne dzienniki przy pomocy zeszytu i długopisu. Tak jak kalkulatory wyparły liczydła, tak elektroniczne pamiętniki wyparły ich papierowe wersje. Czy to dobrze? To już każdy sam może ocenić.
Blogi są coraz bardziej ciekawe, wyszukane i przyciągające uwagę. Dzisiaj posiadają je już nie tylko przeciętni obywatele, ale również gwiazdy kina, telewizji oraz politycy, a nawet duchowni. Dla znanych osób są doskonałym sposobem utrzymania kontaktu z fanami, zdobycia większej popularności, czy propagowania swoich idei. Blog jest zatem doskonałym (szybkim i rzetelnym) źródłem informacji. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, co słychać u naszego ulubionego polityka, czy aktora- zajrzyjmy na jego blog!
Blogerzy świętują w dość nietypowy sposób. Każdy z nich wyszukuje w sieci pięć blogów, które według niego są ciekawe i godne polecenia. Zamieszcza na swoim blogu krótkie opisy polecanych stron wraz z linkami do nich. Idea akcji jest taka, aby blogerzy poznawali lepiej blogosferę i odkrywali obszary, z których istnienia nie zdawali sobie sprawy. Każdy bloger powinien również zaprosić do akcji pięciu innych twórców blogów, tak aby wieść o zabawie rozeszła się dalej.
Idea pamiętnika zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Kiedyś skrzętnie ukrywana książeczka z intymnymi zwierzeniami, dzisiaj witryna pełna prywatnych wyznań. Pojawiły się blogi, a wraz z nimi ostentacyjne dzielenie się swoim życiem. Dzisiaj pamiętnik nie jest niczym osobistym, a wręcz przeciwnie- ważna stała się liczba wejść na stronę i ilość komentarzy pod postami.
Jednak nie wszystkie blogi mają taką postać. Część z nich to rodzaj wortali- witryn o określonej tematyce, dostarczających osobom dzielącym wspólne zainteresowanie możliwości do wymiany informacji na dany temat. Mamy więc blogi o tematyce sportowej, motoryzacyjnej, strony na temat książek, filmów i poradniki gastronomiczne. Może je prowadzić każdy użytkownik internetu, który potrafi obsługiwać podstawowe narzędzia edycji tekstu. – Teraz to w ogóle jest mega łatwo, bo do tych najbardziej podstawowych kodów html są na stronach edycji odpowiednie przyciski, że nie trzeba samemu wpisywać kodu html (wprowadzenie hiperłącza w tekście, pogrubienie itp.) tylko odpowiedni przycisk robi to za Ciebie – mówi Marta, autorka blogu.
Oczywistym jest, że istnieją blogi mniej i bardziej oblegane. Część z nich nie może poszczycić się dużą liczbą odwiedzających, ale są i takie, które przez stałych gości są systematycznie nawiedzane i intensywnie komentowane. Portal Onet.pl od sześciu lat cyklicznie organizuje konkurs na najlepszy blog ostatnich dwunastu miesięcy. Swój pamiętnik internetowy do konkursu może zgłosić każdy, bez względu na to na jakiej stronie umieszcza swoje zapiski. W szranki co roku stają przeróżne blogi o rozmaitej tematyce, a wszystkie łączy jedno- pisane są w języku polskim, ponieważ tylko takie blogi mogą wziąć udział w turnieju. Tegorocznym zwycięzcą konkursu został blog „Zapiski z Granitowego Miasta”, który stanowi opowieść o podróży śladami zapomnianych postaci historycznych. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się 17 lutego 2011 roku w Teatrze Capitol w Warszawie. Czekamy zatem na Blog Roku 2011!
Agnieszka Lasinkiewicz