21 marca Światowym Dniem Lasu

Lasy to zielone płuca ziemi, są źródłem życia i fabryką tlenu. Już jedna dojrzała sosna jest w stanie wyprodukować i zapewnić tlen dla trzech osób. Nie niszczmy lasów, sadźmy drzewa.


Od 2007 roku, corocznie obchodzimy Światowy Dzień Lasu, którego głównym celem jest ochrona lasów pokrywających prawie 30 % powierzchni ziemi. Postęp cywilizacyjny oraz ludzkie niedbalstwo sprawia, że otaczająca nas przyroda powoli ginie. Światowy Dzień Lasu ma po raz kolejny przypomnieć nam o tym, że las jest dla nas niezwykle ważnym elementem ludzkiego ekosystemu.


Las – powszechnie określany zielonymi płucami ziemi lub fabryką tlenu -w procesie fotosyntezy pobiera z powietrza dwutlenek węgla oddając tym samym życiodajny dla reszty organizmów tlen. Już jedna dojrzała sosna jest w stanie wyprodukować i zapewnić tlen dla trzech osób! I na tym nie koniec. Lasy dają nam przecież dużo więcej. Dla wielu z nas są ulubionym miejscem wypoczynku, spacerów czy też miejscem, gdzie możemy zwolnić tempo życia, odetchnąć pełną piersią i zrelaksować się. Stanowią naturalny rezerwat dla wielu gatunków roślin i zwierząt, a także są źródłem wielu produktów jakie pozyskujemy tj. drewno, grzyby, jagody, zioła. Lasy są również ochroną przed zanieczyszczeniami przemysłowymi. To naturalny filtr chroniącym glebę i wody gruntowe przed szkodliwymi związkami emitowanymi przez fabryki.


Co możemy zrobić, aby móc choć w niewielkim stopniu odwdzięczyć się za wszystkie korzyści jakie czerpiemy z tego, że lasy istnieją? Jedną podstawową zasadą ochrony lasów jest szacunek dla nich. Może on być wyrażany na różne sposoby. Jedni z nas zawsze dbają o to by nie pozostawiać po sobie śmieci, inni pamiętają aby nie hałasować ponieważ las stanowi schronienie dla wielu zwierząt. Są wśród nas także osoby, które osobiście angażują się w liczne inicjatywy i happeningi bezpośrednio związane z lasami. Jednym z przykładów jest ogólnopolska akcja „Posadź drzewo” , która w bardzo prosty sposób zachęca do działań na rzecz środowiska. Wystarczy wejść na stronę www.posadzdrzewo.pl i zasadzić wirtualne drzewo. Później takie drzewka znajdują swoje realne odzwierciedlenie w polskich parkach narodowych. Podobną akcję zaproponowała firma Żywiec Zdrój w ramach programu „Moje Silne Drzewo”, której trzy edycje pozwoliły na posadzenie 3 miliony drzew oraz zrealizowanie 70 projektów służących ochronie i sadzeniu drzew i lasów. Więcej można znaleźć na stronie www.postronienatury.pl

 

Jednak to nie wszystko. Jeśli nadal szukasz innych form wsparcia działań na rzecz ochrony lasów i zadajesz sobie pytanie – Jak jeszcze mogę pomóc?- może warto jest się zastanowić na co przeznaczysz w tym roku 1% swojego podatku…? Mamy bowiem całą gamę organizacji i fundacji zajmujących się ekologią i ochroną naszych lasów. Może to będzie coś co da Ci satysfakcję , dając jednocześnie finansowe wsparcie dla grup zajmujących się propagowaniem ekologii.

 

 

Ada Gałecka





Foto: Leafnode

Projekt i wykonanie: Mehowmy