12 zasad optymalnej jazdy

Pod hasłem „LOTOS optymalna jazda” użytkownicy samochodów otrzymują rady ekspertów i sugestie, jak zmniejszyć zużycie paliwa dzięki zachowaniu prostych zasad rozsądnej, umiejętnej jazdy.

 

Jadąc optymalnie, kierowcy mogą zaoszczędzić do 30 proc. dotychczas zużywanego paliwa, zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania i obniżyć emisję szkodliwych dla środowiska gazów.

 

– Działania przynoszące pożytek publiczny są ważną częścią misji społecznie odpowiedzialnego biznesu Grupy LOTOS – powiedział prezes Zarządu Grupy – Paweł Olechnowicz – Zdajemy sobie sprawę, że wysokie ceny paliw wynikające z kosztu ropy naftowej na światowych rynkach, są uciążliwe dla kierowców i całej gospodarki. Podjęliśmy zatem działania, żeby te niedogodności zmniejszyć. Kampania LOTOS optymalna jazda zachęca użytkowników samochodów do stosowania prostych, łatwych działań ograniczających zużycie paliwa. Zmiana nieracjonalnych nawyków prowadzenia samochodu umożliwia zaoszczędzenie do 30 proc. dotychczas zużywanej benzyny czy oleju napędowego. Skutki ekonomiczne i ekologiczne będą znaczne i bardzo dla kierowców atrakcyjne, wzrośnie też bezpieczeństwo jazdy. Naprawdę warto to zrobić – podkreślił Paweł Olechnowicz.

 

Kampania nawiązuje do zjawisk obserwowanych codziennie na polskich drogach. Agresywna jazda, nagłe przyspieszenie i gwałtowne hamowanie, nadmierna szybkość i brak dbałości o stan techniczny samochodów zwiększają zużycie paliwa i prawdopodobieństwo wypadków. Ruch kołowy kosztuje w Polsce za dużo. Można te koszty zmniejszyć nie tylko odciążając kieszenie kierowców, ale i chroniąc środowisko.

 

Zasady optymalnej jazdy są proste i łatwe do zastosowania przez każdego prowadzącego samochód. LOTOS zachęca do płynnej i rozsądnej jazdy. Duża szybkość na drodze jest niebezpieczna – i bardzo kosztowna. Bezpieczne i tanie z kolei jest hamowanie silnikiem.

 

Praktyczne wskazówki w rodzaju uruchamiania silnika bez gazu, regularnego sprawdzania ciśnienia w oponach, rozsądnego korzystania z klimatyzacji i ogrzewania szyb mogą przynieść dodatkowe oszczędności. Nie bez znaczenia jest też staranne planowanie podróży i mądra taktyka na drodze. Podróżuj z uśmiechem – apeluje LOTOS. Jazda to nie walka, a samochód nie jest czołgiem, dodaje gdański koncern.

 

W materiałach informacyjnych dla kierowców wypowiadają się wybitni specjaliści. Rajdowy Mistrz Polski 2010 Kajetan Kajetanowicz apeluje do kierowców, żeby nie traktowali dróg, jak trasy rajdu, nie ścigali się z czasem i konkurentami, tylko optymalnie i spokojnie zdążali do celu. Michał Kościuszko, najbardziej utytułowany kierowca młodego pokolenia i jedyny Polak startujący w Rajdowych Mistrzostwach Świata zwraca uwagę, że optymalna jazda oszczędza nie tylko pieniądze kierowcy, ale też środowisko. Znana żeglarka Natasza Caban, która samotnie opłynęła kulę ziemską i przejeżdża rocznie wiele tysięcy kilometrów, tankuje najlepsze paliwo i bardzo dba o swój motocykl. Dzięki temu ma zawsze sprawny sprzęt i sporo oszczędza.

 

12 zasad optymalnej jazdy:

1. Jedź płynnie – delikatnie przyśpieszaj i zwalniaj. Najwięcej energii zużywasz na rozpędzenie pojazdu.

2. Zwolnij! Przy dużych prędkościach większość mocy silnika jest zużywana na pokonanie oporu powietrza; dwukrotne zwiększenie prędkości powoduje czterokrotny wzrost oporu powietrza i większe spalanie.

3. Hamuj silnikiem, nie wrzucaj na luz dojeżdżając do skrzyżowania. Skracasz drogę hamowania i oszczędzasz paliwo.

4. Zmniejszaj opory powietrza. Zamykaj szyby, zdejmuj bagażnik dachowy.

5. Dbaj o auto i jego silnik. Tankuj dobre paliwo, stosuj dobrej jakości   oleje, eksploatuj auto zgodnie z zaleceniami producenta.

6. Nie dodawaj gazu przy uruchamianiu silnika. Traktując silnik łagodniej, nie powodujesz niepotrzebnych strat paliwa.

7. Parkuj tyłem. Wykonując manewry parkingowe na rozgrzanym silniku spalasz mniej paliwa, niż robiąc to zaraz po uruchomieniu samochodu; zimny silnik zużywa więcej paliwa.

8. Wyłączaj silnik przy postoju powyżej 30 sek. Mitem jest, że silnik zużywa na rozruch duże ilości paliwa.

9. Korzystaj racjonalnie z odbiorników energii. Włączaj klimatyzację i ogrzewanie szyb tylko wtedy, gdy są niezbędne; odłączaj nieużywaną ładowarkę i GPS.

10. Nie dociążaj auta bez potrzeby, ogranicz bagaż do niezbędnego minimum – lżejsze auto zużywa mniej paliwa.

11. Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie paliwa i opon.

12. Planuj i przewiduj swoją trasę. Unikając dużego natężenia ruchu spalisz mniej paliwa.

Projekt i wykonanie: Mehowmy