Widoki na przyszłość - krótkoterminowy wolontariat w Laponii

Data publikacji: 18/10/2022

W imieniu naszego partnera poszukujemy osoby, która chciałaby zrealizować wolontariat krótkoterminowy w przepięknej Finlandii!

Czas: 10.10.-10.11.2022 (z możliwością przedłużenia o miesiąc dłużej)

Miejsce: Youth Center Vasatokka Inari, Laponia, Finlandia

O miejscu: Zlokalizowany w Inari, fińskiej Laponii, Youth Centre Vasatokka jest jednym z dziewięciu krajowych centrów młodzieżowych w Finlandii najbardziej wysuniętym na północ. Centra młodzieżowe są nadzorowane przez fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury w zakresie administracji rządowej polityki młodzieżowej. Fińskie Centra Młodzieży specjalizują się w zapewnianiu młodym ludziom bezpiecznego i opiekuńczego środowiska operacyjnego, w którym mogą oni doświadczać, uczyć się i przeżywać przygody, które zachęcają do rozwoju osobistego. Nasze wartości to równość, wspólnota, tolerancja, wielokulturowość, szacunek i ochrona życia i przyrody, dobrostan społeczny, psychiczny i fizyczny. Główne działania Vasatokki to obozy krajowe, obozy międzynarodowe, dni pracy grupowej dla szkół, szkolenia dla specjalnych grup młodzieżowych, obozy przyrodnicze oraz organizowanie małych spotkań i przyjęć. Nasza międzynarodowa praca z młodzieżą obejmuje wymiany i projekty młodzieżowe Erasmus+ oraz projekty wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności. Gościliśmy kilku długo- i krótkoterminowych wolontariuszy EVS i ESC oraz wymiany młodzieży.

Przeczytaj relację Agnieszki z pobytu w Inari: https://www.facebook.com/wolontariatgdansk/posts/pfbid028dKX2MaMFeBWDXtW6GS3AyoYoUMVBBrozNnBdeE2VF7Fo464R1vHcn4WYqCotCu8l

INFOPACK: https://drive.google.com/file/d/1KcEaVGJPtkBeocfn8wErfymNKEgAN_Tz/view?usp=sharing

Opis zadania dla wolontariusza

Główne działania Youth Centre Vasatokka to praca z młodzieżą i zajęcia obozowe. Centrum jest jednocześnie Ośrodkiem Wypoczynku w Przyrodzie i oferuje zakwaterowanie oraz różnego rodzaju zajęcia przyrodnicze i sportowe oraz doradztwo dla grup indywidualnych i turystów. W okresie wolontariatu istnieje możliwość wypróbowania różnego rodzaju zadań w pracy:

  • oprowadzania grup z zajęciami przyrodniczymi i sportowymi,
  • asystowanie przy zadaniach związanych z recepcją, kuchnią, sprzątaniem, sprzętem, utrzymaniem mienia.
  • współprowadzenie zajęć dla grup
  • działania promocyjne ośrodka

Rolą wolontariusza/-ki jest głównie asystowanie, a za akcję zawsze odpowiada przedstawiciel sztabu Vasatokka. W zależności od umiejętności i chęci wolontariusz/-ka może odgrywać większą rolę w działaniach.

Oferujemy

Projekt finansowany jest z programu Europejski Korpus Solidarności. To unijny program umożliwiający młodym ludziom między 18-30 rokiem życia na wyjazd na wolontariat zagraniczny w wybranej przez nich organizacji społecznej. Organizacja goszcząca zapewnia:

  • Zakwaterowanie (Zakwaterowanie w mieszkaniu w akademiku z prywatną sypialnią, wspólnym salonem, prysznicami, toaletą i dobrze wyposażoną kuchnią. Sauna jest dostępna w innym budynku)
  • wyżywienie (lub zaopatrzenie w żywność)
  • kieszonkowe
  • pracę w ośrodku młodzieżowym w okresie wolontariatu.
  • 2 dni wolne w miesiącu.
  • Język roboczy angielski (również fiński dla wolontariuszy krajowych)
  • Instruktora pracy w Vasatokka, a także mentora. Mentoring obejmuje indywidualne rozmowy.

Razem z Tobą mieszkać i pracować będzie wolontariusz/wolontariuszka z Finlandii

Pamiętaj: Centrum Młodzieży Vasatokka znajduje się w szczerym polu, w otoczeniu pięknej przyrody; wielkie jezioro, las, wzgórza i dzicz. Najbliższa wioska jest oddalona o 10 km i nie ma transportu publicznego.

Dodatkowe informacje/wymagania

Wolontariusz/ka, którego poszukujemy to osoba:

  • aktualnie bezrobotna
  • zainteresowana rozwijaniem znajomości języka angielskiego
  • niekoniecznie ma doświadczenie w projektach ESC lub Erasmus+
  • niekoniecznie ma tak duże doświadczenie podróżnicze
  • która może uznać się za osobę o mniejszych szansach w porównaniu do przeciętnej osoby (wykluczenie transportowe, geograficzne, ograniczony dostęp do infrastruktury)
  • chętnie pracująca z dziećmi i młodzieżą, lubi poznawać przyrodę, turystykę i umiejętności związane z prowadzeniem aktywności
  • jest w wieku 18-30
  • nie pracuje, nie kształci się ani nie szkoli
  • zmotywowana do zdobywania nowych umiejętności, elastyczna,

* czująca się dobrze w wiejskich warunkach i lokalizacji  🙂

Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności

Okres wolontariatu można ustalić na 1 miesiąc, ale zgodnie z życzeniem wolontariusza okres ten może wynosić maksymalnie 2 miesiące. Przed rozpoczęciem wolontariatu istnieje możliwość umówienia się z 1-2 dniowym wyprzedzeniem na wizytę przygotowawczą do Vasatokki w celu zapoznania się z miejscem i personelem. W wizycie przygotowawczej może wziąć udział jeden kandydat na wolontariusza, któremu towarzyszy przedstawiciel organizacji partnerskiej, łącznie 2 osoby z każdego kraju. Wydatki na wizytę wstępną, koszty podróży, zakwaterowanie i posiłki zostaną zwrócone.

wymagania wiekowe: od 18 do 30 lat
długoterminowa
Laponia (- poza Gdańskiem -)
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Tylko zalogowani wolontariusze mogą aplikować na oferty.
Projekt i wykonanie: Mehowmy