Laureaci konkursu “Aktywni w Mieście” 2016

Gala rozdania nagród „Aktywni w Mieście” to święto wszystkich gdańskich wolontariuszy. Dzięki konkursowi możemy pokazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy obecni są niemalże we wszystkich sferach życia społecznego.– mówi Agnieszka Buczyńska Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Dzięki nadsyłanym zgłoszeniom, organizatorzy mogą nagrodzić ciekawe postaci wolontariuszy, którzy pomagają zarówno w pracach biurowych, jak i tych, którzy biorą udział w terapiach dzieci niepełnosprawnych, ochotników pomagających w organizacji imprez sportowych i wydarzeń okolicznościowych. Nagramy również koordynatorów, Szkolne Koła Wolontariackie oraz firmy odpowiedzialne społecznie.

Gala była zakończeniem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, który rozpoczął się 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariuszy. Wręczenie nagród odbyło się podczas corocznego Spotkania Mieszkańców z Prezydentem Pawła Adamowicza z aktywnymi obywatelami Miasta Gdańska.

Tegorocznymi zwycięzcami zostali:

W kategorii Firma realizująca program wolontariatu pracowniczego otrzymała grupa wolontariuszy Firmy Intel Technology Poland.
Grupę wolontariuszy INTEL „Poławiamy perły z Intelem” tworzą pracownicy firmy działających w ramach wolontariatu pracowniczego. Firma Intel Technology Poland od 1999 roku wspiera i propaguje aktywność wolontariacką swoich pracowników. Grupa współpracuje m.in. z takimi organizacjami jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji dzikich zwierząt „Ostoja” czy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

W kategorii „Aktywność wolontariacka w szkołach” nagrodę otrzymała grupa wolontariuszy działających w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących.
Grupa WOLONTARIAT W ZSSiO działająca w zespole Szkól Sportowych
i Ogólnokształcących liczy 44 stałych członków. Należą do niej zarówno uczniowie gimnazjum jak i liceum. Wolontariusze angażują się zarówno w działania systematyczne jak i akcyjne na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, dzieci ze szpitali i świetlicy, seniorów, a także  na rzecz ochrony środowiska i zwierząt. Współpracują z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami, jednocześnie realizując swoje indywidualne pomysły.

Nagrodę w kategorii “Koordynator wolontariuszy” w roku 2016 otrzymała koordynatorka Pani Jolanta Zawadzka –Giza, koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Zespole Szkół Gastronomiczo Hotelarskich.
Jolanta Zawadzka –Giza od 16 lat w Zespole Szkół Gastronomiczo-Hotelarskich. Nauczycielka, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych “Szczęśliwy Dom”, działaczka. Aktywnie zaraża młodzież do działania, poprzez wzór własnej osoby. Znajduje nowe ciekawe oferty w które może włączyć się szkolna młodzież jednocześnie dbając o ich indywidualny rozwój. Osoby z nią pracujące mówią „Jak ważne jest to, aby właśnie takich ludzi spotykać obok siebie, które nadają sens uczniom i nam wszystkim”.

Najważniejsza nagroda w kategorii Wolontariuszka roku 2016 nagrodę otrzymała Pani Magdalena Gliniecka
Pani Magdalena, edukatorka z zawodu i wielkiego zamiłowania, przewodnik po Gdańsku, pasjonatka książek i fotografii. W wolontariat w Fundacji Hospicyjnej zaangażowała się 9 lat temu, głównie działa przy organizacji imprez dla dzieci. Ponadto Pani Magdalena udziela się w niemal wszystkich zbiórkach, kwestach, jarmarkach, czy imprezach charytatywnych na rzecz podopiecznych. Pomimo czynnej pracy zawodowej, zawsze stara się jak może, aby znaleźć czas na pomoc innym.  

Natomiast Wolontariuszem roku 2016 został Pan Krystian Kosiński
Pan Krystian Kosiński, Urzędnik Miasta Gdańsk, aktywny wolontariusz. Poza swoimi obowiązkami pracowniczymi można go spotkać na większości akcji wolontariackich odbywających się w Gdańsku, wolontariusz Europejskiego Centrum Solidarności. Jak mówią o nim koordynatorzy „Wszystkie projekty, przy których pomagał Krystian odbyły się zgodnie z planem i nie miały prawa się nie udać. Krystian jest perfekcjonistą, a przy tym dba o dobrą atmosferę w zespole. To bardzo rzadkie, aby obie te cechy szły w parze”.

W tym roku kapituła konkursowa postanowiła wyróżnić w tych kategoriach Panią Grażynę Połubińska wolontariuszkę Fundacji Życie i Pasji oraz Pana Mateusza Dąbrowskiego wolontariusza Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych.

Organizatorem konkursu „Aktywni w mieście” jest Regionalne Centrum Wolontariatu
w Gdańsku i Miasto Gdańsk.

zdjęcie: Beata Ptasińska

Projekt i wykonanie: Mehowmy